Tropical Coastal Ecosystems

Pamiętasz mój artykuł sprzed paru miesięcy na temat kursów online? Polecałam tam między innymi kurs Tropical Coastal Ecosystems, który znajdziesz na platformie edX. Do tej pory kurs ten można było zrobić jedynie raz w roku (i to we wrześniu, co nie było idealnym terminem dla większości polskich studentów). Ostatnio jednak organizatorzy postanowili uczynić ten kurs jeszcze bardziej dostępnym dla wszystkich zainteresowanych i teraz jest prowadzony w formie “Self-Paced”. Oznacza to, że możesz dołączyć do niego kiedy chcesz, robić go jak długo (lub krótko) chcesz, uczyć się kiedy i ile chcesz oraz zakończyć kiedy chcesz.

Co to za kurs?

TROPIC101x_Course-BannerTropical Coastal Ecosystems oferowany jest na platformie edX przez University of Queensland (Australia). Jest to kurs o podstawowej biologii, ekologii i zrównoważonym zarządzaniu tropikalnymi ekosystemami przybrzeżnymi. Dowiesz się więc na nim wiele o życiu na rafach koralowych, lasach mangrowych oraz na łąkach traw morskich. Dość mocno jest też zaakcentowana rola interakcji człowieka z tymi ekosystemami.

Kto może wziąć udział?

Udział może wziąć każdy, kto dobrze posługuje się językiem angielskim i jest zainteresowany tematem kursu. Osobiście uważam, że kurs spodoba się wszystkim biologom morza, oceanografom, studentom, pasjonatom podwodnego świata lub kandydatom do którejś z 4 wymienionych kategorii. :)

Ile to zajmuje czasu?

To zależy głównie od Ciebie! Organizatorzy szacują, że jeśli poświęcisz na kurs 4-5 godzin w tygodniu, to zajmie Ci on jakieś 9 tygodni. Teraz jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby siedzieć nad kursem od rana do wieczora i zrobić go w kilka dni lub wręcz przeciwnie, uczyć się 2 godziny w tygodniu i zakończyć kurs po pół roku.

Jak dobry trzeba mieć angielski?

Nie ma żadnych formalnych wymagań odnośnie znajomości języka angielskiego i nikt nie będzie przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjnej ani też sprawdzać certyfikatów. Moim zdaniem, jeśli rozumiesz ten film na temat kursu na początku artykułu, to najprawdopodobniej sobie poradzisz. :) Po prostu zapisz się i sprawdź, bo zawsze możesz się wycofać bez żadnych konsekwencji.

Wszystkie wykłady kursowe mają napisy po angielsku i możesz je oglądać nawet po kilka razy, jeśli chcesz coś lepiej zrozumieć. Możesz też sterować prędkością odtwarzania, a więc spowolnić filmy, jeśli któraś z osób mówi zbyt szybko lub przyspieszyć tych, którzy mówią za wolno.

Co będę robić na tym kursie?

Przez pierwsze tygodnie kursu będziesz oglądać krótkie filmy z wykładami o różnych ekosystemach morskich, które można znaleźć na tropikalnych wybrzeżach oraz o metodach badań tych ekosystemów. Nie obawiaj się jednak widoku sali wykładowej i nudnego pana w garniturze piszącego kredą po tablicy. :) Tu spotkasz biologów, którzy chcą pokazać prawdziwe oblicze natury, więc często ich wykłady prowadzone są na plaży, w wodzie, a nawet pod wodą! Po każdym filmie możesz sprawdzić, ile pamiętasz sprawdzając swoją wiedzę w krótkich ćwiczeniach oraz pytaniach.  Za to na koniec każdego działu rozwiążesz krótki quiz, który będzie automatycznie oceniany przez komputer.

Według mnie, najciekawszą częścią kursu jest jednak projekt podsumowujący wiedzę zdobytą przez cały kurs. Dzięki niemu możesz wykazać się nie tylko zrozumieniem wykładów, ale również umiejętnościami planowania badań naukowych i podejmowania decyzji. Jako część tego projektu, weźmiesz udział w “citizen science project”, w którym pomożesz naukowcom przeanalizować podwodne zdjęcia raf koralowych. W zależności od Twoich zainteresowań, możesz identyfikować różne rodzaje koralowców, gąbek, glonów i innych elementów rafy albo wyszukiwać i oznaczać pływające na rafie ryby. Co ważne, twoja praca nie będzie tylko sprawdzianem, ale zostanie wykorzystana do prawdziwych badań nad rafami koralowymi.

Czy dostanę jakiś “papier” po ukończeniu kursu?

Jeśli rozwiążesz wszystkie quizy na koniec działów (tygodni), wykonasz wszystkie części projektu końcowego i otrzymasz z nich łącznie powyżej 50% możliwych do otrzymania punktów, to po kursie otrzymasz certyfikat, który możesz sobie samodzielnie wydrukować. Jeśli skorzystasz z kursu za darmo, to otrzymasz tzw. Honor Code Certificate (certyfikat honorowy). Jeżeli zaś zależy Ci na tzw. weryfikowalnym certyfikacie, to musisz za niego zapłacić (w tej chwili cena wynosi 90 dolarów). Jak wyglądają przykładowe certyfikaty, możesz zobaczyć w moim artykule o kursach online.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *