Co je ostrygojad?

DSC_0205

Poza opowiadaniem o swoich przygodach i dzieleniem się doświadczeniami, co jakiś czas, będę przedstawiać różne, mniej lub bardziej znane potwory morskie i nadmorskie. Myślę, że warto je poznać, bo prędzej lub później któreś z nich staną na Twojej drodze (chyba, że są rybami, to raczej nie staną :) ). Dziś opowiem co nieco o ostrygojadzie.

Ostrygojad to nadmorski ptak o bardzo mylącej nazwie. Wydawać by się mogło, że jego głównym pożywieniem są ostrygi. Nic podobnego! Najprawdopodobniej nie jest nawet w stanie ich otworzyć. Zjada raczej inne mięczaki – jak choćby omułki, drobne skorupiaki, a czasem nawet owady lub małe ryby.

Poszczególne ostrygojady mają różne techniki zdobywania pożywienia. Samice zwykle szukają łatwego posiłku, więc żywią się głównie robakami lub małymi skorupiakami. Spośród samców, którym często zdarza się żywić małżami, jedne wydziobują dziury w muszlach, inne usiłują znaleźć te nieszczelnie zamknięte i używają dzioba jako dźwigni. Każda z wymienionych technik wymaga innej budowy dzioba. Ostrygojadom dzioby rosną bardzo szybko (0,4 mm na dobę), więc w zależności od potrzeb, mogą w ciągu jedynie 10 dni zmienić ich budowę, a tym samym i sposób zdobywania pożywienia.

Ostrygojady łatwo rozpoznać po czerwonych nogach i długim, jaskrawoczerwonym dziobie. Charakterystyczne są także ich odgłosy. Nietrudno je usłyszeć, bo to ptaki bardzo głośne. Swoimi piskliwymi nawoływaniami okazują dominację, starają się przestraszyć napastników, a także przywołują lub ostrzegają swoje młode albo swoich partnerów.

Ciekawostką jest, że młode ostrygojady już chwilę po wykluciu są całkowicie samowystarczalne. Potrafią chodzić, biegać i znajdować pożywienie (głównie robaki). Mimo tego rodzice opiekują się swoimi młodymi, chronią je przed drapieżnikami oraz uczą ich bardziej zaawansowanych technik zdobywania pokarmu.

Ptaki te występują dość powszechnie w niemal całej Europie, na północy Afryki oraz we wschodniej Azji. Można je spotkać w koloniach lub parami. Najczęściej przebywają na nadmorskich bagniskach i plażach, rozlewiskach rzek, a czasem nawet łąkach i pastwiskach (gdzie na pewno nie znajdą ostryg :) ). W Polsce można je spotkać latem nad Zatoką Gdańską (zimą odlatują w cieplejsze rejony). Są też widywane przy ujściu Świny i Warty oraz nad brzegami Wisły i Odry. W naszym kraju ostrygojady uznane są za ptaki chronione i zostały umieszczone w Czerwonej Księdze Zwierząt.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *