Niezły odlot

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednym z plusów pracy w luksusowym resorcie na Malediwach był dostęp do centrum sportów wodnych. Jako pracownik, miałam bezpłatny dostęp do większości oferowanych przez to centrum atrakcji, a na pozostałe (te, które wymagały wynajęcia łodzi z silnikiem) miałam spore zniżki. :) I tak w każdy wolny dzień mogłam powiosłować kajakiem albo na desce stand-up paddle, spróbować windsurfingu, dołączyć do wypadu nurkowego na inną rafę, a czasem nawet spróbować atrakcji, o których nie wiedziałam, że istnieją… I tak po raz pierwszy w życiu wypróbowałam parasailing! :)

Parasailing, z punktu widzenia użytkownika, to dziecinnie prosta atrakcja. Wchodzisz na motorówkę i zakładasz “w razie czego” kamizelkę ratunkową. Potem siadasz w uprzęży podczepionej pod spadochron, który z kolei jest  zamocowany długą liną do specjalnego kołowrotka na łodzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na tym Twoja rola się kończy, po później motorówka rozpędza się, a ty tylko siedzisz i stopniowo unosisz się w górę na swoim spadochronie (ciągle przyczepionym liną do łodzi), a przy tym cieszysz się widokami. :)

IMG_0795

Prawidłowo prowadzony parasailing jest zupełnie bezpieczny. Zwykle nie musisz się nawet bać, że skąpiesz się w wodzie, bo całe założenie atrakcji jest takie, że startujesz na łodzi, potem sobie szybujesz, a na koniec spokojnie Cię ściągają z powrotem na tę łódź. Najprawdopodobniej nie zamoczysz nawet palców u stóp, chyba że to zapowiedziana część atrakcji. :) Słyszałam jednak, że w niektórych miejscach startuje się z rozbiegu po plaży, co dla wielu osób może być znacznie mniej komfortowe (i na moje oko trochę mniej bezpieczne). Upewnij się więc, jak wszystko wygląda, zanim jeszcze zapłacisz za taką atrakcję. Poza tym, wszystko odbywa się bardzo powoli i spokojnie. Dzięki temu jest to świetny sposób na zrobienie zdjęć “z lotu ptaka” oraz na podziwianie widoków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parasailingu jest obecnie oferowany w większości “wakacyjnych” lokalizacji na całym świecie. W Polsce z takiej atrakcji możesz skorzystać m.in. w Sopocie, Mielnie, Darłówku oraz Chałupach. Cena waha się zwykle od 120 do 150 złotych za 10-15 min lotu. Może być ona jednak wyższa, jeśli chcesz polecieć w tandemie albo skorzystać z liny dłuższej niż standardowa.

IMG_0812

Jeśli chcesz skorzystać z takiej atrakcji, to polecam nie zostawiać tego na ostatni dzień wakacji. Parasailing jest zależny od pogody i zbyt silny wiatr może pokrzyżować Ci plany. Lepiej więc zaplanuj przelot nieco wcześniej, żeby w razie złych warunków można było go przełożyć na inny dzień.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *