Czy nadajesz się na Wildlife Officera?

 dsc_0295a

Ostatnio opowiadałam Wam o różnych programach oferowanych przez organizację o nazwie Orca, między innymi o programie Wildlife Officer, w którym sama miałam okazję uczestniczyć. Dzisiaj z kolei publikuję polską wersję posta, którego napisałam parę tygodni temu na blogu Orki. Mam nadzieję, że post ten pomoże tym, którzy sami rozważają zostanie takimi Wildlife Officerami.

Chyba każdy, kto śledził moje posty na facebooku przez ostatnie miesiące, nie ma wątpliwości, że bycie Wildlife Officerem to świetna zabawa. Jednak poza tą zabawą jest też życie i ciężka praca na statku, a w związku z tym trzeba mieć też różne umiejętnościach i cechy, które są pomocne, a nawet niezbędne do bycia takim WO. Chcesz się przekonać czy nadajesz się na Wildlife Officera?

Jesteś idealnym kandydatem na Wildlife Officera, jeśli:

  1. Pasjonujesz się morskimi zwierzętami – Twoja pasja do podwodnego życia i porządna wiedza na ten temat są bardzo ważne. Jako Wildlife Officer będziesz każdego dnia godzinami rozmawiać z ludźmi o delfinach i wielorybach. Pasażerowie często też zadają różne, czasem szczegółowe pytania dotyczące biologii, ekologii oraz ochrony ssaków morskich… ale nie tylko! Często dostajemy pytania o rekiny, ptaki, zmiany klimatyczne, nurkowanie, statki, a nawet łodzie podwodne. Oczywiście, nikt nie oczekuje, że wiesz wszystko na każdy temat, ale istotne jest, że jeśli czegoś nie wiesz, to z chęcią poszukasz odpowiedzi i się nauczysz.

DSC_0195

  1. Nie przeszkadza Ci wstawanie wcześnie rano – Dla niektórych może być to zaskakujące, ale Wildlife Officerowie muszą potrafić zmobilizować się do wstawania wcześnie rano. Będę szczera… paskudnie wcześnie rano ;). Cztery dni w tygodniu wstajemy tak wcześnie, jak wstaje słońce (5 rano!). Powiedziałabym, że wstajemy wraz z kurami, ale mamy deficyt kur na pokładzie. :) Takie wczesne wstawanie może być męczące i zdecydowanie też limituje wieczorne życie towarzyskie na statku. Jednak z drugiej strony mamy szansę obserwować przepiękne wschody słońca, a czasem nawet popisy porannych delfinów. Możemy też doświadczyć spokojnej i cichej atmosfery, tak unikatowej na zatłoczonym statku.

DSC_0166

  1. Potrafisz przetrwać w zimnej pogodzie – Podczas naszych poszukiwań wielorybów bywa bardzo zimno, nawet jeśli świeci słońce. Nawet latem trzeba być przygotowanym na noszenie wielu warstw ubrań, a do tego zimowej czapki, szalika oraz rękawiczek. Musimy też jednak pamiętać o ciągłym używaniu kremu do opalania, bo można sobie nieźle przysmażyć nos. Zresztą, najlepiej wytłumaczę to na przykładzie. Poniższe zdjęcie było zrobione zaraz po wypłynięciu z portu w Cork w Irlandii. W Cork mieliśmy typową letnią pogodę. Było 25 stopni i świeciło słońce. Po mieście chodziłam w sandałach, szortach i bluzce z krótkimi rękawami. Byłam przekonana, że nie muszę się przebierać do szukania wielorybów. Bo i po co? Jest ciepło, a i wieloryby raczej się mnie nie przestraszą. Już po 15 minutach zmieniłam zdanie. Zimny wiatr zmusił mnie do zakładania kolejnych warstw, aż w końcu wyglądałam jakbym wypływała na Antarktydę. :)

DSC_0317

  1. Masz dobre oko do wypatrywania potworów – Dobre oko do wypatrywania potworów to zdecydowany plus w tej pracy. W końcu jeśli chcesz pokazać ludziom delfiny, to musisz je najpierw znaleźć w tym wielkim oceanie. :) Jeśli nie masz pewności co do swojej spostrzegawczości, możesz ją poćwiczyć, niekoniecznie na delfinach. Idź na plażę i poszukaj krabów lub porozpoznawaj ptaki; pójdź na spacer do lasu i spróbuj wypatrzeć jelenie, lisy albo jeże; odwiedź park miejski i poobserwuj wiewiórki. Oczywiście to nie to samo, co szukanie delfinów, ale nauczysz się cierpliwości i zwracania uwagi na szczegóły.

DSC_0284

  1. Chcesz edukować innych – Główne zadanie WO to angażowanie pasażerów w nasze działania oraz edukowanie ich o morskich zwierzętach i ich ochronie. Regularnie prowadzimy więc prezentacje dla ludzi w różnym wieku, od najmłodszych do… tych najbardziej doświadczonych. :) Od czasu do czasu organizujemy też zabawy i zajęcia dla dzieci. Co więcej, gdy po wielu godzinach gapienia się w wodę wyparzymy wreszcie jakieś morskie potwory, staramy się pokazać je tak wielu pasażerom, jak to tylko możliwe oraz odpowiadamy na dziesiątki pytań :). Tak więc praca WO to przede wszystkim edukacja, a przy okazji spełniamy też marzenia pasażerów o spotkaniu z delfinami i wielorybami!

DSC_0286

  1. Chcesz zbierać dokładne dane naukowe – Każda godzina naszego wypatrywania ssaków morskich musi być dobrze udokumentowana. Zbieramy więc dane na temat warunków środowiska oraz napotkanych zwierząt. Kiedy widzimy delfiny lub wieloryby, zapisujemy ich dokładną pozycję na GPS oraz notujemy jakie to zwierzęta, ile ich jest i co robią. Dawniej zapisywało się to wszystko na papierowych formularzach, ale w tym roku zaczęliśmy zbierać dane również elektronicznie. Mamy tablet ze specjalnym programem, który pozwala nam łatwo i szybko wprowadzić te wszystkie informacje bezpośrednio do bazy danych. Bez względu na to, czy zbieramy dane na papierze, czy używamy tableta, bardzo ważne jest zwracanie uwagi na szczegóły i zbieranie tak dokładnych informacji, jak to tylko możliwe.

DSC_0364

  1. Masz cierpliwość – Żeby poszukiwać wielorybów w morzach i oceanach trzeba mieć cierpliwość. Czasem anielską cierpliwość. :) Delfiny i wieloryby nigdy nie czekają na nas z chlebem, solą oraz powitalnymi transparentami. To my musimy poczekać i je znaleźć. Bywają dni, kiedy to zadanie jest proste, ale często zdarza się też, że przez cały dzień nie widzimy ani jednego zwierzęcia, bo po prostu nie ma ich w okolicy. Długie godziny bezowocnych poszukiwań mogą być frustrujące i mogą również spowodować, że zwątpisz w swoje umiejętności wypatrywawcze. :) Jedyne co możesz zrobić to zachować cierpliwość i spokojnie dalej szukać potworów nie poddając się! Prędzej czy później znajdziesz jakieś fantastyczne zwierzaki.

DSC_0618

  1. Nie boisz się publicznych prezentacji – Jak już wspomniałam, jako Wildlife Officer prowadzę publiczne prezentacje na pokładzie promu. Na Pont-Aven (moim promie) prezentacje odbywają się w głównym barze, czyli najbardziej „publicznym” miejscu na statku. Używam do nich projektora oraz dużego ekranu na scenie. Jako że w barze bywa dość hałaśliwie, muszę też zwykle korzystać z mikrofonu. Ilość ludzi na widowni bardzo się różni z dnia na dzień. Czasem prezentuję dla 20 ludzi, a innym razem mam aż 70 osób słuchających opowiadanych przeze mnie historii. Zwykle publiczność jest fantastyczna, łatwa do zaangażowania i naprawdę zainteresowana życiem podwodnym. Czasem jednak zdarza się, że prezentuję w pełnym barze ludzi bardziej zainteresowanych zbliżającym się meczem piłki nożnej niż jakimikolwiek innymi przejawami życia. Dlatego ważne jest, żeby potrafić sobie poradzić z takimi sytuacjami i poprowadzić świetną prezentację dla tych, którzy jednak wolą posłuchać historyjek o ssakach morskich, nawet jeśli hałas w tle zamienia zwykłą prezentację w wielkie wyzwanie.

DSC_0254

  1. Masz trochę doświadczenia z mediami społecznościowymi i ze zbieraniem pieniędzy na cele charytatywne – Wildlife Officerowie każdego tygodnia piszą na bloga nowy artykuł o swoich ekscytujących morskich przygodach. Dlatego też dobrze jest mieć trochę doświadczenia w używaniu mediów społecznościowych oraz w pisaniu wciągających tekstów nawet na błahe tematy. No bo łatwo się pisze o niesamowitym tygodniu, w którym zobaczyliśmy wyskakujące z wody wieloryby, ale co napiszesz gdy przez tydzień nie zaobserwujesz żadnych zwierząt? Z odrobiną praktyki jest łatwiej wpaść na jakieś ciekawe pomysły. Poza tym, dobrze jest mieć doświadczenie ze zbierania pieniędzy na “szczytne cele”. Orca to w końcu mała organizacja i całkowicie polega na datkach wspierających ją ludzi. Bez ich pomocy nie szukalibyśmy wielorybów po morzach i oceanach. Także istotne jest, aby umieć powiedzieć pasażerom jak mogą nam pomóc i dlaczego warto.

DSC_0225

  1. Jesteś osobą zawsze pozytywną i pełną entuzjazmu – Przynoszenie dobrego humoru i entuzjazmu na pokład promu jest niezmiernie ważne z wielu różnych powodów. Po pierwsze będziesz pracować bardzo blisko z pozostałymi Wildlife Officerami. Będziecie wspólnie spędzać długie godziny wypatrując wielorybów, prowadząc prezentacje i zajęcia dla dzieci, ale też po prostu rozmawiając i odpoczywając. Wspólnie będziecie przeżywać wiele ekscytujących i wspaniałych chwil, ale też będziecie się wspierać, gdy jedno z was lub oboje będziecie chorzy, wykończeni lub zmarznięci. Po drugie, Wildlife Officerowie są częścią Entertainment Team, więc naszą pracą jest nie tylko edukacja, ale też rozrywka. Dobre poczucie humoru jest istotne, żeby prowadzić ciekawe prezentacje. W końcu większość pasażerów jest na wakacjach i są raczej zainteresowani wysłuchaniem zabawnej pogadanki niż poważnego wykładu naukowego. Poza tym jako Wildlife Officers mieszkamy na pokładzie promu i żyjemy w małej społeczności. W takich warunkach życie jest o wiele lepsze, jeśli ma się dobre relacje z innymi członkami załogi. Bycie miłym, uprzejmym i bezkonfliktowym zdaje się być kluczem do budowania takich relacji.

DSC_0238

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *