Frozen?

Tym razem zacznę od zagadki. :) Powyższe zdjęcie zrobiłam podczas jednej z moich tegorocznych podróży. Który to kraj i która pora roku? Odpowiedź może Cię trochę zaskoczyć, więc koniecznie czytaj dalej.

Ciekawa jestem jakie kraje masz teraz na myśli… Słyszałam już o Grenlandii, Antarktydzie i arktycznej części Kanady. I chociaż bardzo chciałabym kiedyś odwiedzić te wszystkie miejsca, to jednak zrobiłam to zdjęcie znacznie bliżej. :) Było to w Portugalii i w dodatku latem! Jak to możliwe? Te białe góry to wcale nie góry lodowe, a góry… solne. :)

W Algarve, na południowym wybrzeżu Portugalii, sól morską pozyskuje się już od ponad 2000 lat. Czemu nie robimy tego w Polsce? Cóż… taki mamy klimat! :) Proces pozyskiwania soli z wody morskiej odbywa się bowiem na otwartych terenach wzdłuż linii brzegowej i aby był możliwy, musi być sucho i gorąco. Co ciekawe, nie potrzeba do tego hal produkcyjnych ani skomplikowanych maszyn. Są po prostu wydzielone kawałki ziemi zalane wodą z Atlantyku, z których najlepszą sól zbiera się ręcznie przez całe lato. Sól “gorszego sortu” zbiera się już za to koparką :). Jeżeli będziesz mieć kiedyś okazję lecieć do Faro, to tuż przed lądowaniem z pewnością zauważysz na ziemi charakterystyczne prostokąty (zdjęcie poniżej). To właśnie specjalne poletka do pozyskiwania soli.

Mnie jednak te tereny interesują z zupełnie innego powodu. Okolice lotniska w Faro to rezerwat przyrody Ria Formosa. Można więc tam znaleźć, poza solą, wiele ciekawych gatunków zwierząt, szczególnie ptaków. Ja zawsze chciałam spotkać tam flamingi i choć dawniej mieszkałam w Faro przez kilka miesięcy, to dopiero ostatnio podczas moich krótkich odwiedzin wreszcie udało mi się zobaczyć i sfotografować te wyjątkowe ptaki.

Nie wiem jak Ty, ale ja przez większość życia myślałam, że aby zobaczyć flamingi, trzeba się wybrać gdzieś daleko, najpewniej do Afryki. Nic bardziej mylnego! Flamingi to ptaki normalnie żyjące na wolności w niemal wszystkich krajach nad Morzem Śródziemnym. Poza Portugalią możesz je więc zobaczyć na przykład na wybrzeżu Włoch, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Cyprze, Sardynii oraz Majorce. 

Flamingi różowe (bo to te występują w Europie) są tak charakterystyczne, że chyba nie da się ich pomylić z jakimikolwiek innymi ptakami. Są duże (dorastają nawet do półtora metra), mają smukłą sylwetkę, długie, patykowate nogi, szyję wygiętą w kształt litery “S”, a do tego są… biało-różowe! Najczęściej możesz je spotkać, gdy brodzą w jeziorach, lagunach, deltach rzek oraz innych mokradłach i co jakiś czas wsadzają głowy w wodę (to prawie jak strusie :) ). A co one robią tak łażąc z głowami pod wodą? Obżerają się! Ułatwiają im to specjalne blaszki w dziobach, dzięki którym flamingi mogą łatwo odcedzić z mułu i piasku takie smakołyki jak drobne mięczaki, skorupiaki, owady oraz glony. To, co mi podoba się we flamingach najbardziej, to ich pokraczność gdy wzbijają się w powietrze ;)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *