10 najlepszych TED-Ed o zwierzętach morskich

TED-Ed to inicjatywa skupiona na edukowaniu młodych ludzi. Opiera się na platformie internetowej, na której znajdziesz tysiące 3-5 minutowych filmów animowanych na rozmaite tematy. Filmy te mogą być również wykorzystywane przez nauczycieli i edukatorów do prowadzenia fantastycznych zajęć, a przez rodziców do wspomagania edukacji swoich pociech. To świetna rozrywka dla każdego młodego (także duchem!) człowieka, który chce dowiedzieć się czegoś nowego.

Czemu warto je oglądać? Przede wszystkim dlatego, że są po prostu ciekawe! Jestem przekonana, że każdy znajdzie wśród nich coś inspirującego lub zaskakującego. Jest to też świetna okazja, żeby poćwiczyć angielski (jeśli nie mówisz dobrze po angielsku, to się nie zniechęcaj, bo w większości z tych filmów można włączyć polskie lub angielskie napisy). Poza tym możesz tam podpatrzeć, w jaki sposób można łatwo wytłumaczyć bardzo trudne zagadnienia.

Dzisiaj przygotowałam dla Was 10 najlepszych animacji TED-Ed o niesamowitych zwierzętach morskich. Miłego oglądania! :)

  1. Jak mądre są delfiny? – Inteligencja delfinów od dawna fascynuje ludzi. Dziś uważamy, że to jedne z najmądrzejszych zwierząt na świecie (mimo tego nadal trzymamy je w delfinariach). Jak to się stało, że delfiny stały się takie inteligentne? W czym przejawia się ich inteligencja? Na te i inne pytania odpowie Ci ten film. (dostępne napisy w języku polskim)

  2. Czemu mózg ośmiornicy jest taki nadzwyczajny? – To film odkrywający inteligencję ośmiornic. Ośmiornice potrafią pokonać labirynty, rozwiązywać zagadki, uczyć się przez obserwację, a nawet używać narzędzi. Jednak najbardziej fascynujący jest fakt, że ich inteligencja pochodzi z układu nerwowego zupełnie niepodobnego do ludzkiego mózgu. Więcej dowiecie się tutaj. (dostępne napisy w języku polskim)

  3. Przetrwanie żółwia morskiego – Dowiedz się więcej na temat cyklu życia żółwi morskich, ich niesamowitych podróży, niebezpieczeństwach na nie czekających oraz tego, jak człowiek utrudnia im przetrwanie (dostępne napisy w języku polskim).

  4. Nieziemskie stworzenia z najgłębszych głębin oceanu – Głębiny oceanu mogą wydawać się odległe i niegościnne, jednak tak w zasadzie to jedne z największych ekosystemów na świecie. Ciągle nas zaskakuje to, jak wiele rozmaitych zwierząt można tam znaleźć i jak przystosowały się się one do życia w głębinach. (jeszcze nie ma dostępnych polskich napisów, ale sprawdź za jakiś czas, bo ciągle są dodawane nowe tłumaczenia :) )

  5. Czemu rekiny są tak niesamowite? – To krótka historia naładowana ciekawostkami dowodzącymi, że rekiny to niesamowite zwierzęta. Dowiesz się co nieco na temat anatomii i fizjologii rekinów oraz ich przystosowaniach do bycia świetnymi drapieżnikami. (dostępne napisy w języku polskim)

  6. Węgorz Eli: tajemnicza migracja – Tym razem możesz potowarzyszyć węgorzowi w jego (a w zasadzie jej) wędrówce życia. Zobacz jak z wiekiem zmienia się wygląd węgorzy, gdzie podróżują, po co oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie po drodze. (dostępne napisy w języku polskim)

  7. Popularność, dola i kupa pingwinów – Może tytuł jest nieco dziwny, ale film zdecydowanie warto obejrzeć, bo sprostowuje wiele mitów jakie krążą o pingwinach (jak choćby ten, że żyją tylko tam, gdzie jest zimno). Poza tym tłumaczy, dlaczego pingwiny są obecnie w niebezpieczeństwie i co możemy zrobić, żeby poprawić ich sytuację. (dostępne napisy w języku polskim)

  8. Jak parzy meduza? – Z tej animacji dowiesz się dlaczego meduzy parzą, jak to się dzieje oraz przede wszystkim co ty możesz zrobić (i czego nie robić), jeśli poparzy Cię kiedyś meduza. (jeszcze nie ma dostępnych polskich napisów, ale sprawdź za jakiś czas, bo ciągle są dodawane nowe tłumaczenia :) )

  9. Dlaczego wieloryby śpiewają? – Z tej pięknie ilustrowanej animacji dowiesz się więcej na temat akustyki ssaków morskich. Odkryjesz dlaczego wieloryby śpiewają, jak to robią oraz jak zbudowane są ich piosenki. Zobaczysz też w jaki sposób naukowcy poznają pieśni wielorybów, a także dowiesz się, co przeszkadza tym zwierzętom w śpiewaniu i czemu jest to dla nich niebezpieczne. (jeszcze nie ma dostępnych polskich napisów, ale sprawdź za jakiś czas, bo ciągle są dodawane nowe tłumaczenia :) )

  10. Latimeria: żywa skamieniałość ryby – Latimeria to prehistoryczna ryba, o której przez lata sądzono, że wymarła razem z dinozaurami. Wyobraźcie sobie zaskoczenie naukowców, gdy w połowie XX wieku okazało się, że ryby te jakoś uchowały się w oceanach przez 360 milionów lat i nadal mają się całkiem nieźle. Ta zabawna animacja opisuje właśnie tę historię “przywracania do życia” wymarłej ryby oraz tłumaczy jak pomogła ona naukowcom w rozumieniu zmian ewolucyjnych. (jeszcze nie ma dostępnych polskich napisów, ale sprawdź za jakiś czas, bo ciągle są dodawane nowe tłumaczenia :) )

  

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *