IMBRSea – wyjątkowe studia dla pasjonatów oceanów

Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o nowym programie studiów magisterskich, który rusza we wrześniu 2017r. Jest to międzynarodowy program magisterski w dziedzinie Biologicznych Zasobów Morza. Już teraz można na niego aplikować i UWAGA! można dostać na niego STYPENDIUM w ramach programu Erasmus Mundus! Sama byłam stypendystką Mundusa, więc jak najbardziej polecam takie międzynarodowe studia. Jeśli więc biologiczne zasoby morza są Twoją dziedziną, to koniecznie czytaj dalej. :)

Co to za program?

The International Master in Marine Biological Resources (IMBRSea) to zupełnie nowy program międzynarodowych studiów magisterskich. Skupiać się on będzie na procesach biologicznych oraz ekologicznych zachodzących w morzach i oceanach. Ma łączyć biologię organizmów morskich i badania nad środowiskiem z tematami związanymi z polityką oraz gospodarką morską. 

Co to znaczy, że jest to program międzynarodowy?

Międzynarodowość tego programu objawia się w kilku aspektach. Po pierwsze, będziesz studiować z ludźmi z całego świata. Po drugie, podczas dwóch lat studiów będziesz studiować w kilku różnych krajach. Po trzecie, program organizowany jest nie przez jeden uniwersytet, ale przez konsorcjum (porozumienie) uniwersytetów, więc Twój dyplom na koniec studiów będzie podpisany przez reprezentantów kilku różnych uczelni z kilku różnych krajów.

Jak te studia są zorganizowane?

Te studia, tak samo jak magisterka w Polsce, trwają 2 lata. W ciągu tych dwóch lat zapracujesz na 120 punktów ECTS. Niezależnie od kraju studiowania wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim. 

Organizacja całego programu jest dość unikatowa. Zerknij tylko na ten schemat:

Podczas pierwszego semestru studenci zdobywają ogólną wiedzę i umiejętności (Fundamentals Module) przydatne do zajmowania się zasobami morskimi. Mogą to zrobić na jednym z 4 uniwersytetów z 4 różnych krajów. Do wyboru jest studiowanie w Ghent (Belgia), Faro (Portugalia), Oviedo (Hiszpania) albo na UPMC (Francja). 

Znając już podstawy, każdy student wybiera sobie jedną z 5 specjalizacji, którą chce realizować podczas semestru 2 i 3 (każdy z tych semestrów spędza w innym kraju). Do wyboru są takie oto specjalizacje: 

 • #Production – Produkcja żywności morskiej (Marine food production)
 • #Management – Zarządzanie żywymi zasobami morskimi (Management of living marine resources)
 • #Conservation – Stosowana ekologia morza i ochrona środowiska (Applied marine ecology and conservation)
 • #Environment – Zdrowie środowiska morskiego (Marine environment health)
 • #Future Seas – Zmiany światowego oceanu (Global ocean change)

Poza tym, na koniec drugiego semestru każdy student uczestniczy w praktykach zawodowych (Professional Practice) w jednym z wiodących europejskich instytutów badawczych lub firmie zajmującej się zasobami morskimi. A na koniec roku akademickiego wszyscy studenci spotykają się na kilkudniowym sympozjum.

Trzeci semestr zaczyna się od “Joint School“, czyli spotkania wszystkich studentów drugiego roku, niezależne od wybranych uniwersytetów czy specjalizacji. Spotkanie to odbędzie się w jednym z europejskich instytutów badawczych. Podczas tego wydarzenia studenci będą pracować w małych grupach nad własnymi krótkimi projektami badawczymi. Każda grupa będzie musiała zaplanować swoje badania, przeprowadzić te badania w terenie lub laboratorium, przeanalizować dane, wyciągnąć wnioski, napisać raport i na koniec zaprezentować swoje wyniki pozostałym uczestnikom. 

Po “Joint School” studenci rozjeżdżają się na różne uniwersytety, żeby kontynuować swoje wybrane specjalizacje. Poza przedmiotami ze specjalizacji dodatkowo biorą udział w kursie on-line dotyczącym analizowania i prezentowania danych naukowych, który przygotowuje ich do napisania pracy magisterskiej (Thesis Preparation).

Na czwartym (ostatnim) semestrze nie ma już zajęć na uniwersytecie. Jest to czas przeznaczony na robienie pracy magisterskiej w wybranej instytucji na świecie. 

Na koniec, wszyscy studenci IMBRSea spotykają się na corocznym sympozjum, aby w miłej atmosferze obronić swoje prace magisterskie, podsumować cały rok pracy i… świętować! :)

Wydaje Ci się to trochę skomplikowane? Wytłumaczę wszystko na przykładzie. :)

Na początek kliknij w ten link, żeby otworzyć schemat programu w osobnej zakładce i śledź na nim całą historyjkę.

Powiedzmy, że zaczynasz studia IMBRSea. Na początek wybierasz sobie jeden z 4 uniwerków (Belgia, Portugalia, Francja lub Hiszpania), na którym chcesz studiować pierwszy semestr. Niezależnie od wybranego miejsca zaczynasz od studiowania “Fundamentals Module”, czyli od ogólnych podstaw.

Potem wybierasz specjalizację. Powiedzmy, że najbardziej interesuje Cię ekologia, więc wybierasz “Applied marine ecology and conservation”. Na schemacie jest to szara ścieżka opisana jako #Conservation.

Na drugim semestrze realizujesz Thematic Module 1 ze swojej specjalizacji. Specjalizacja Conservation oferuje tu dwie opcje. Albo jedziesz do Belgii (UGent) i realizujesz różne przedmioty w temacie Experimental Marine Ecology, albo jedziesz do Włoch (UNIVPM) i tam masz różne przedmioty z zakresu Conservation. Później, na koniec drugiego semestru, masz praktyki zawodowe. Następnie spotykasz się z pozostałymi studentami IMBRSea na sympozjum, żeby pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami i dogadać się odnośnie dalszych działań. No i w końcu masz krótkie, ale zasłużone wakacje. :)

Po wakacjach jedziesz na “Joint School” i wraz z innymi studentami swojego roku robisz krótkie badania naukowe. Potem jedziesz na kolejny uniwerek, żeby realizować Thematic Module 2 z Twojej specjalizacji. Tym razem, w ramach wybranej specjalizacji #Conservation masz do wyboru aż trzy ścieżki. Możesz pojechać do Irlandii (GMIT), Francji (UPMC) lub Norwegii (UiB). Każdy z tych uniwersytetów oferuje inny zestaw przedmiotów; wybór zależy od Twoich zainteresowań. Niezależnie od wybranego kraju studiowania, bierzesz jeszcze udział w specjalnym kursie online, który ma Cię przygotować do robienia pracy magisterskiej (Thesis Preparation).

Na ostatnim semestrze nie masz już zajęć i skupiasz się jedynie na robieniu badań i pisaniu swojej pracy magisterskiej w dowolnym kraju. Na koniec ponownie spotykasz się ze wszystkimi studentami IMBRSea na sympozjum. Tym razem po to, żeby obronić swoją pracę magisterską.

Czy nadajesz się na ten program magisterski?

Wymagania formalne na ten program są bardzo proste.

 1. Trzeba mieć skończone min. 3-letnie studia pierwszego stopnia z pokrewnej dziedziny (Biologia, Ekologia, Oceanografia, Ochrona środowiska, Geologia, Geografia itp.). Przy czym możesz spokojnie aplikować będąc na ostatnim roku swoich studiów pierwszego stopnia, o ile masz pewność, że skończysz je na czas. Jeśli masz już skończone jedne studia magisterskie, ale marzy Ci się IMBRSea, to też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaaplikować.
 2. Trzeba znać angielski na poziomie min B2. Akceptowane są rozmaite certyfikaty językowe: IELTS, TOEFL, FCE, a nawet certyfikaty z uniwersyteckiego centrum czy studium języków obcych. (Szczegóły znajdziecie na stronie programu). Tylko pamiętaj, że jako student IMBRSea będziesz na co dzień studiować po angielsku, rozmawiać ze znajomymi po angielsku, a na koniec pisać i bronić pracę magisterską po angielsku, więc twoje umiejętności językowe muszą być dobre nie tylko na papierze. ;)

Od siebie jeszcze dodam, że aby naprawdę skorzystać z takiego programu, poza spełnieniem formalnych wymogów trzeba być osobą “ogarniętą”. Trzeba lubić podróżować i umieć się łatwo dostosowywać do nowych miejsc i sytuacji. Musisz mieć świadomość, że rodzinę i znajomych z Polski będziesz widywać bardzo rzadko, ale za to zyskasz wspaniałych znajomych z całego świata. Warto też zdać sobie sprawę, że taki podróżniczy tryb życia potrafi bardzo wciągnąć i możesz już nigdy nie usiedzieć na miejscu. :) 

Ile to wszystko kosztuje?

IMBRSea to program płatny. Za dwa lata takich studiów studenci z Unii Europejskiej zapłacą obecnie 7 000 euro. Do tego dochodzą koszty utrzymania oraz podróży, których jest całkiem sporo. Jeśli jednak nie masz takich pieniędzy (co jakoś specjalnie mnie nie dziwi), to jeszcze nic straconego, bo możesz się postarać o stypendium.

Przez najbliższych kilka lat IMBRSea jest objęty programem Erasmus Mundus. Dzięki temu każdy student może się starać o stypendium na swoje studia IMBRSea. Stypendiów nie ma dużo, bo tylko 4 dla studentów z UE i 12 dla reszty świata. Warto jednak się o nie postarać, bo to pieniądze, które mogą spełnić Twoje marzenia o studiowaniu :). Stypendium Mundusa dla obywateli UE to 35 000 euro, które pokrywa całe koszty studiów i ubezpieczenie na te 2 lata, a dodatkowo dostajesz 1000 euro na miesiąc na utrzymanie oraz 1000 euro rocznie na dofinansowanie kosztów podróży. Mi parę lat temu udało się zdobyć podobne stypendium, więc czemu miałoby się nie udać Tobie? :)

Jak można zaaplikować na takie studia?

Jeśli chcesz zostać studentem IMBRSea we wrześniu 2017 i chcesz postarać się o stypendium, musisz złożyć swoją aplikację do 30 marca 2017r. (w następnych latach śledź informacje na stronie programu). Nie zostawiaj jednak aplikacji na ostatnią chwilę, bo jest tam trochę papierów do wypełnienia, a na koniec trzeba wszystko wysłać do biura w Belgii.

Co jest najważniejsze w aplikacji?

Myślę, że najważniejsza jest Twoja motywacja. W liście motywacyjnym i odpowiedziach na inne pytania zadane przez organizatorów pokaż swoją pasję oraz wytłumacz jak takie studia pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów i zmienianiu świata na lepszy. :)  

 

Share

5 Replies to “IMBRSea – wyjątkowe studia dla pasjonatów oceanów”

 1. Qwarty

  Mam nadzieję, że ten kierunek będzie funkcjonował za 3-4 lata! Muszę podszkolić angielski i zrobić licencjat. Akurat zaczęłam myśleć o zmianie kierunku – studiuję teraz energetykę, ale czuję, że to nie to. Rozważałam też coś po czym łatwiej będzie mi znaleźć pracę w Polsce i uznałam, że może lepiej będzie jak przestanę marzyć o zostaniu biologiem morskim, ale dostałam wiadomość na e-maila, że opublikowałaś nowy wpis na blogu. Dziękuję, Ewelina, znów zaczęłam marzyć. Może uda mi się spełnić to marzenie… Tylko muszę popracować nad sobą :).

  Odpowiedz
  • Ewelina Autor wpisu

   To mam jeszcze jedną dobrą wiadomość :). Poprzedni program organizowany przez tę samą ekipę oferował stypendia dla kolejnych pięciu roczników (ja się załapałam na ostatni rok stypendiów). IMBRSea jest finansowany z tego samego źródła, więc najprawdopodobniej też będzie prowadzony przez co najmniej 5 lat.

   Odpowiedz
 2. Karolina

  Cześć dziewczyny! A ja jestem zalamana bo czytam zytam wpis i wszytsko pieknie ladnie, marzenie i nawet moze cudem by sie stypendium dostalo, a tu zonk -termin aplikacji minal miesiac temu:( Jaka szkoda, ze nie wpadlam na ten wpis wczesniej:(( @Qwarty- nie porzucaj marzen!!! Ja wlasnie wracam don nich, mimo, ze lata minely ja juz troche wiekowa na nowe studiowanie haha ale poszlam najpierw na inzynierie bo studia techniczne i pewne, potem jednak wrocilam sie na biologie bo czulam, ze czegos mi brakuje po czym bylo kiepsko z kasa i musialam isc do PEWNEJ STALEJ lol pracy i tak 2 lata mijaja, a ja mam dosc i czuje, ze gdzie sie podzialy marzenia i moja chec do zycia i teraz ostro szukam wlasnie czegos jak zostac biologiem morkim, zdobyc praktyki itd. \Nie jest latwo ale teraz juz sie nie poddam!
  @Ewelina zbieralam sie tez, od wiekow, zeby napisac do Ciebie wiadomosc o pomoc/rady i w koncu jakis impuls sie uruchomil;)
  Pozdrawiam Was!!!

  Odpowiedz
  • Ewelina Autor wpisu

   Hej Karolina! :)
   Fajnie, że się zmotywowałaś. Na te studia faktycznie, termin w tym roku minął. Możesz spróbować za rok, jeśli jeszcze będzie Ci się chciało. ;) Co robić w międzyczasie?
   1) Kursy online – na blogu znajdziesz o nich artykuł. Co prawda troszkę się pozmieniało od kiedy go napisałam (planuję napisać nowy za jakiś czas, ale pewnie trochę mi zejdzie), głównie odnośnie ewentualnych kosztów i certyfikatów, ale z pewnością dowiesz się, gdzie takich kursów szukać.
   2) Kursy nurkowe – nurkujesz? osobiście uważam, że każdy biolog morza powinien chociaż spróbować nurkowania. A jeśli już nurasz, to może podniesiesz swoje kwalifikacje nurkowe. Jak dobrze pójdzie, to może niedługo ja będę uczyć nurania gdzieś w Europie przez wakacje, to może wpadniesz do mnie ;)
   3) Angielski – jeśli chcesz w świat, to upewnij się, że dasz radę z biologicznym słownictwem (najłatwiej się tu doszkolić lub sprawdzić przez wspomniane już kursy online)

   To takie ogólne pomysły na początek. Ale jeśli potrzebujesz coś bardziej konkretnego, to pisz śmiało albo na mojego maila ewelina@potwory.net , albo wyślij mi wiadomość na blogowym facebooku. Oba sprawdzam regularnie i staram się odpowiadać, jak tylko mogę. :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *