10 TED-Ed o wodzie, oceanach i oceanografii

Jakiś czas temu opublikowałam listę 10 najlepszych TED-Ed o zwierzętach morskich. Wiem, że wielu z Was spodobały się te krótkie animacje, więc postanowiłam podrzucić Wam ich nieco więcej. :)

Dziś wyszukałam dla Was 10 TED-Ed związanych z wodą, oceanami i oceanografią, ale niekoniecznie skupiające się na zwierzakach. Miłego oglądania!

  1. Jak duży jest ocean? – Chociaż na co dzień mówimy o 5 różnych oceanach, tak naprawdę wszystkie są połączone i tworzą jeden tzw. wszechocean. Oto kilka ciekawych faktów i danych pokazujących jak ogromny jest ten ocean i co się w nim kryje. (dostępne napisy w języku polskim)

  2. Skąd wzięła się woda na Ziemi? – Woda pokrywa ponad 70% naszej planety, ale w reszcie układu słonecznego nie ma jej prawie wcale (przynajmniej w stanie ciekłym). Jak to się więc stało, że na Ziemi mamy jej aż tyle? Skąd się tu wzięła i kiedy się pojawiła? (dostępne napisy w języku polskim)

  3. Skąd bierzemy słodką wodę? – Słodka woda to jedynie 2,5% całej wody na świecie, ale bez niej cywilizacja ludzka nie miałaby szans na przetrwanie. Skąd bierzemy słodką wodę? Czy każda woda słodka nadaje się do picia? Do czego zużywamy najwięcej wody? (dostępne napisy w języku polskim)

  4. Jak porusza się ocean? – Ocean jest w ciągłym ruchu, jednak ten ruch to nie tylko falowanie. Tym razem dowiesz się więcej na temat ruchu wywołanego przez gradienty stężeń, czyli o cyrkulacji termohalinowej. (jeszcze nie ma dostępnych polskich napisów, ale sprawdź za jakiś czas, bo ciągle są dodawane nowe tłumaczenia :) )

  5. Jak działa tsunami? – Każdy z Was z pewnością słyszał już o tsunami – pędzących, ogromnych ścianach wody zmiatających wszystko na swojej drodze. Ta animacja wyjaśnia jak powstają tsunami, czym różnią się od zwykłych fal i jak naukowcy starają się zapobiegać ich dramatycznym skutkom. (dostępne napisy w języku polskim)

  6. Wpływ ciśnienia pod wodą na ciało (nurka i ryby) – Czemu niektóre ryby wyrzucają na zewnątrz swoje żołądki? Czemu niektórzy nurkowie mają czasem mikrobąbelki w stawach? Ta animacja tłumaczy podstawy problemu barotraumy i pokazuje, że zarówno ludzie jak i ryby podlegają tym samym prawom fizyki. (dostępne napisy w języku polskim)

  7. Jak wiele z historii ludzkości jest na dnie oceanu? – Chyba każdy marzy o znalezieniu jakiś skarbów. Są jednak tacy, którzy szukają ich na co dzień i to pod wodą. Nazywamy ich archeologami podwodnymi. :) Przeszukują oni zatopione statki, ruiny miast i dawne linie brzegowe dziś ukryte pod powierzchnią oceanu, żeby dowiedzieć się więcej na temat tego jak dawniej żyli ludzie. (dostępne napisy w języku polskim)

  8. Arktyka kontra Antarktyka – To taka mała powtórka z geografii i innych nauk przyrodniczych. Czym się różni Arktyka od Antarktyki? Gdzie znajdziesz pingwiny, a gdzie niedźwiedzie polarne? Jak zwierzęta przystosowały się do życia w tak zimnym środowisku? Czy na biegunach i wokół nich żyją ludzie? (dostępne napisy w języku polskim)

  9. W jaki sposób ławice ryb pływają harmonicznie? – Może się zaskoczysz, ale to wcale nie jest opowieść o ichtiologii. :) Animacja wyjaśnia koncept emergencji, który tłumaczy między innymi zachowanie ryb w ławicach. (dostępne napisy w języku polskim)

  10. Co jest pod wierzchołkiem góry lodowej? – Chyba każdy wie, że większa część góry lodowej znajduje się pod wodą. W tej animacji przyjrzysz się z bliska górom lodowym z każdej strony. :) Przy okazji dowiesz się, dlaczego góry lodowe mają niebieski kolor, jak powstają, jak daleko mogą podróżować oraz co wokół nich żyje. (dostępne napisy w języku polskim)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *