Potwory na kwarantannie

Dla wszystkich stęsknionych za kontaktem z przyrodą polecam ciekawy portal Explore.org. Dzięki niemu, nie ruszając się z własnej kanapy, możecie znaleźć się z kamerą w świecie zwierząt. A jest z czego wybierać, bo można podglądać żyrafy w Afryce, manaty na Florydzie, niedźwiedzie polarne w Kanadzie, pandy w Chinach, nietoperze w USA i wiele, wiele innych! Co więcej, ten portal może być świetną pomocą dla nauczycieli i edukatorów, ale o tym za chwilę.

Na portalu znajdziecie różne rodzaje filmów. Niektóre kamerki transmitują obraz na żywo (wtedy są opisane „LIVE” w lewym dolnym narożniku). Są one świetne do ćwiczenia swoich umiejętności obserwacji przyrody oraz cierpliwości. Czasem trafisz na zwierzaki tuż przed kamerką, czasem godzinami nie zobaczysz nic ciekawego – taka codzienność dla biologów pracujących w terenie. :) Wiele z tych kamer prowadzi transmisje sezonowe, np. gdy maskonury składają jaja i zajmują się młodymi, albo gdy białuchy migrują koło stacji naukowej w Kanadzie. W tej chwili moje ulubione morskie kamerki LIVE, to te skierowane na manaty na Florydzie, uchatki w Kanadzie oraz podwodne lasy brunatnicowe w Kalifornii (linki poniżej). Może nie przesiaduję przed nimi godzinami, ale lubię co jakiś czas zerknąć, co tam ciekawego słychać.

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/homosassa-springs-underwater-manatees

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/orcalab-steller-sea-lion-haulout

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/channel-islands-national-park-anacapa-ocean

Dla osób, które mają nieco mniej czasu lub cierpliwości polecam HIGHLIGHTS (napis znajdziecie w lewym dolnym rogu filmu). To skrót najlepszych ujęć zarejestrowanych przez kamery z danej lokalizacji. Wśród moich ulubieńców są np. kanadyjskie białuchy, morsy na Alasce i maskonury w na malutkiej wyspie w Maine.

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/beluga-boat-cam-underwater

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/walrus-cam-round-island

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/puffins/puffin-burrow-cam

Jest jeszcze kategoria filmów nazwana MEDITATION, która jest idealna dla wszystkich zestresowanych, którzy potrzebują odrobiny wytchnienia i relaksu. Tu poza powolnym, kojącym obrazem z kamerki usłyszycie też muzykę relaksacyjną. Mi podoba się medytacja z rekinem :), ale rozumiem, że taki widok nie każdego zrelaksuje, więc najlepiej sami poszukajcie tego, co Wam najbardziej odpowiada.

Zobacz też przez stronę: https://explore.org/livecams/oceans/shark-meditation

Dodam jeszcze, że strona Explore.org jest dostępna również w formie aplikacji na telefon, co jeszcze bardziej ułatwia „podglądanie” ulubionych zwierząt.

A teraz garść pomysłów dla nauczycieli, edukatorów i rodziców, którzy teraz dzielnie starają się zająć młodych ludzi czymś pożytecznym.

  • Strona z notatnika przyrodnika – na podstawie własnych obserwacji biologicznych dzieci/młodzież mogą wykonać szkice i notatki. Można opisać i narysować obserwacje odnośnie anatomii zwierząt (tu jest płetwa a tu ogon), ich zachowań (szukają pożywienia, opiekują się młodymi) lub zaobserwowanej struktury społecznej (przypłynęła matka z dwoma młodymi).
  • Album ze zdjęciami – z każdego filmu na portalu można w każdym momencie wygenerować zdjęcia (snapshots) klikając na ikonkę z aparatem fotograficznym. Każdy uczeń może więc zrobić 5-10 zdjęć ze swoich ulubionych momentów i krótko opisać, co na nich widać.
  • Zbieranie informacji naukowych – niektóre zwierzęta na filmach są mało znane, np. takie manaty. Warto wyszukać w Internecie co to za zwierzęta, gdzie żyją, gdzie są chronione, co im zagraża oraz jak możemy im pomóc i koniecznie podać źródła znalezionych informacji. Nauczyciel może wtedy rozpocząć konwersację na temat wiarygodności źródeł i nawet przejść do tematu „fake newsów”.
  • Kreatywnie – jako zadanie z polskiego można opisać dzień z punktu widzenia manata lub konwersacje, jakie mogłyby być prowadzone w grupie zwierząt zaobserwowanej przy wodopoju w Afryce.
  • Live updates – warto zachęcić młodych ludzi do obserwowania co jakiś czas kamerek live i dzielenia się w klasowej grupie/forum, gdy dzieje się coś ciekawego.
  • Foka a uchatka – można pooglądać filmiki z fokami oraz uchatkami i na podstawie tych obserwacji opisać różnice w wyglądzie i zachowaniu tych zwierząt.

Z pewnością znajdziecie wiele innych sposobów na wykorzystanie Explore.org w swoich zajęciach. Jeśli wymyślicie coś ciekawego, podzielcie się pomysłami, bo z chęcią o nich usłyszę.

Miłego oglądania!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *