Internetowe projekty naukowe dla każdego

Zooniverse to platforma z tzw. „citizen science projects”, czyli z projektami naukowymi, w których udział może wziąć każdy. Nieważny jest wiek, wykształcenie, czy szczegółowa znajomość zagadnienia nad którym pracujesz. Ważne, że masz trochę wolnego czasu, dużo chęci i potrafisz choć w podstawowym stopniu posługiwać się komputerem.

Czemu potrzebna jest naukowcom taka „amatorska” pomoc w badaniach? Bo wiele projektów opiera się na długotrwałym i często dość żmudnym analizowaniu danych. Wiem o czym mówię, ponieważ sama w swoich badaniach na pracę magisterską musiałam porównać ze sobą 11 tysięcy zdjęć. :) Każdy, nawet dziecko, po krótkim przygotowaniu, jest w stanie pomóc w wielu z tych projektów. Naukowcy potrzebują wsparcia na przykład w przejrzeniu tysięcy fotografii lotniczych w celu zaznaczenia na nich fok lub też określenia jakiego rodzaju dźwięki wydawane przez ssaki morskie zostały zarejestrowane przez podwodne mikrofony.  I właśnie takie projekty zgromadził Zooniverse.

Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana. Można zająć się zwierzętami, analizować skamieniałości, przeglądać historyczne manuskrypty, poszukiwać egzoplanet albo dociekać kim byli pierwsi więźniowie zesłani do Australii. Myślę, że każdy może tu znaleźć dla siebie coś ciekawego. Ja oczywiście przedstawię Wam kilka projektów związanych z oceanami i ich mieszkańcami. Opisałam je dość szczegółowo, żeby z większością z nich poradziły sobie także osoby słabo znające język angielski. Poza tym ułożyłam je od tych najłatwiejszych, z którymi poradzą sobie mali przyrodnicy do tych trudniejszych, odpowiednich raczej dla studentów i dorosłych pasjonatów.

Płyń śledziu, płyń! – Każdego roku młode śledzie wybierają się w długą podróż wzdłuż rzek aż do morza. Naukowcy zamontowali pod wodą kamery i starają się dowiedzieć, kiedy dokładnie te migracje się odbywają i ile tych śledzi jest. Twoje zadanie jest bardzo proste. Wystarczy zerknąć na zdjęcia i zaznaczyć wszystko, co wydaje się być rybą, nawet jeśli nie masz 100% pewności. Ale uwaga, część zdjęć jest niewyraźnych, rozmazanych, przesłoniętych przez glony, a od ryb czasem mocno odbija się światło, przez co śledzenie śledzi staje się wyzwaniem. ;)


Uchatkowy patrol  – W tym projekcie możesz pomóc zagrożonym uchatkom grzywiastym na Wyspach Aleuckich. Twoim zadaniem jest przeglądanie zdjęć i wyszukiwanie uchatek oznaczonych przez naukowców literami, liczbami lub innymi znakami (tak jak na zdjęciu poniżej). Po dokładnym przejrzeniu zdjęcia trzeba zdecydować, czy:

A- jest na nim co najmniej jedno zwierzę z czytelnymi oznaczeniami (da się odczytać choć jeden znak/literę/cyfrę);
B- jest co najmniej jedno oznaczone zwierzę, ale nie da się odczytać ani jednego znaku oznaczenia;
C – nie ma na zdjęciu oznaczonych zwierząt.

Oznaczonych zwierząt jest niewiele i znajdziesz je jedynie na ok. 7% zdjęć. Jednak dzięki Twojej pomocy naukowcy będą mogli się skupić na poprawnym rozpoznaniu oznaczonych uchatek zamiast spędzać wiele dni poszukując ich na tysiącach zdjęć.

Identyfikacja białuch – Ten projekt skupia się na kanadyjskich białuchach, ich migracjach i strukturze społecznej. Należy przyjrzeć się dokładnie podwodnym zdjęciom zwierząt i odpowiedzieć na 3 pytania „tak” lub „nie”. 1) Czy na zdjęciu widać jakieś białuchy?
2) Czy dobrze widać brzuch którejś białuchy (szczególnie okolice genitaliów, aby określić płeć zwierzęcia)?
3) Czy którekolwiek zwierzę ma jakieś znaki charakterystyczne (rany, blizny, wcięcia na płetwach lub ogonie)?

Pingwini patrol – w wielu miejscach na świecie z roku na rok jest coraz mniej pingwinów i nikt nie wie dlaczego. Możesz pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy, że zaznaczysz na zdjęciach te pingwiny, które widzisz. Po prawej stronie możesz wybrać, czy zaznaczasz osobniki dorosłe (adults), młode (chicks), czy jaja (eggs). Możesz też zaznaczyć wszelkie inne zwierzęta (other). Jeżeli masz na obrazku za dużo pingwinów i ciężko je wszystkie zaznaczyć, możesz ukryć dotychczasowe znaczniki „Hide previous marks”. Jeśli trafisz na nieczytelny lub zbyt ciemny obrazek, możesz kliknąć „This image is too dark or blurry”. Gdy skończysz, kliknij „Next” i odpowiedz, czy udało się zaznaczyć wszystkie zwierzęta na zdjęciu (yes), czy też było ich zbyt wiele, aby je dobrze policzyć („there were too many to count”). Na koniec kliknij „done”, aby zatwierdzić i zabierz się za kolejny obrazek.

Pogawędki manatów – to bardzo ciekawy projekt akustyczny, w którym analizujesz podwodne nagrania dźwięków wydawanych przez manaty. Jest to trochę trudniejsze zadanie, bo wymaga znajomości języka angielskiego i przejścia przez krótki samouczek. Musisz nauczyć się odróżniać odgłosy przeżuwania od zawołań zwierząt i innych dźwięków podwodnych. Polecam raczej dla starszej młodzieży i dorosłych (idealne dla studentów!), ewentualnie młodszych naukowców, którzy mają na początek dobre wsparcie językowe (z angielskiego nie manackiego ;) ).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *