Nocne życie na rafie

IMG_8518

Każdy z Was pewnością nie raz widział zdjęcia lub filmy raf koralowych za dnia. Niektórzy może nawet mieli okazję zobaczyć je na własne oczy. W ciągu dnia rafy tętnią życiem. Jest na nich mnóstwo kolorowych ryb pływających między koralowcami, szukających pożywienia, broniących swojego terytorium albo starających się zdobyć partnerów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co takiego te ryby robią nocą?

Odpowiedź jest zaskakująco oczywista: ŚPIĄ! Serio, te ryby, które są aktywne w ciągu dnia, przesypiają noc. Niektóre z nich chowają się między koralowcami lub wśród glonów, inne wciskają się w szczeliny skalne, a jeszcze inne udają, że są nieżywe. Większość  ryb jest bardzo hmmm… ospałych :), więc nurkując, można do nich bardzo blisko podpłynąć. Poza tym śpiące ryby często wyglądają bardzo zabawnie, bo nie mają powiek, więc śpią z otwartymi oczami, jak ta na pierwszym zdjęciu. Za to ryba poniżej… hmmm… prawie cała się schowała. :)  
IMG_8336

Według mnie, najciekawszą strategię spania mają papugoryby (ang. parrot fish). One przed zaśnięciem otaczają się specjalnymi”bańkami” ze śluzu (takimi, jak na poniższym zdjęciu). Po co im takie bańki? No cóż… okazuje się, że papugoryby mają bardzo intensywny zapach i nawet jeśli dobrze się ukryją, drapieżnikom bardzo łatwo jest je po tym zapachu odnaleźć. Ukrywają się więc na noc w bańce, żeby… nie śmierdzieć publicznie. :)

IMG_7357

Chociaż wiele zwierząt na rafie zasypia zaraz po zachodzie słońca, są i takie, które wieczorem dopiero się budzą i całą noc spędzają na poszukiwaniu jedzenia. Zaraz po zmroku, z każdej dziury zaczynają wychodzić różne skorupiaki, takie jak kraby, krewetki i homary. Moje ulubione krewetki na nocnej rafie to tzw. “krewetki boksujące”. Są bardzo charakterystyczne, bo mają bardzo długie czułki, długie odnóża ze szczypcami, a na dodatek całe są w biało-czerwone paski.  Gdy przepływasz koło takiej krewetki, ta zwykle wychodzi ze swojej małej jaskini i macha czułkami. W ten sposób próbuje Cię skłonić do skorzystania z jej usług, bo to krewetka-czyściciel. Z jej strony jest to więc delikatna sugestia, że masz się umyć ;).

IMG_8428

Dla wielu ludzi dużym zaskoczeniem podczas nocnych nurkowań są liliowce. To zwierzęta spokrewnione z rozgwiazdami, choć na pierwszy rzut oka wcale tak nie wygląda. W ciągu dnia są one bardzo niepozorne, przypominają raczej zwinięte liście paproci. Za to nocą rozwijają swoje ramiona i dopiero wtedy można zobaczyć, że one faktycznie jedzą, poruszają się, a nawet chodzą. Co więcej, są na tyle zdolne, że jeśli przez przypadek stracą któreś ze swoich ramion, to potrafią je zregenerować!

IMG_7143

IMG_8334

Noc jest też najlepszym czasem na obserwacje koralowców. Owszem, zobaczymy je na rafie także w ciągu dnia, bo przecież nie mają jak się nam schować, ale wiele z nich w nocy wygląda zupełnie inaczej. Za dnia wiele koralowców chowa swoje polipy do środka szkieletów, przez to bardziej przypominają np. skały lub gałęzie. Wystawiają je na wierzch dopiero w nocy, żeby się najeść. Wtedy wydają się one być jakby bardziej… “włochate”. :) Co więcej, niektóre koralowce potrafią w nocy świecić, ale o tym opowiem już innym razem. :)

IMG_7176

Share

4 Replies to “Nocne życie na rafie”

 1. Marta

  Krewetki boksujące to przecież całkiem co innego niż krewetki czyściciele, te pierwsze to nawet nie ”krewetki”… ;)

  Odpowiedz
  • Ewelina Autor wpisu

   Masz rację, że te “krewetki” to nie do końca krewetki :), ale pisząc do “normalnych ludzi” (niekoniecznie biologów) wolę niektóre tematy nieco upraszczać, szczególnie jeśli chodzi o taksonomię, w której wiele nazw jest bardzo skomplikowanych. Te krewetki ze zdjęcia lokalnie były nazywane “boxing shrimps”. Ich bardziej odpowiednie nazwy to, o ile pamiętam, coral banded shrimp oraz banded cleaner shrimp. Bez wątpienia były czyścicielami, bo sama widziałam je w akcji. Może więc z tymi krewetkami to jak z nazywaniem orki “killer whale”, kiedy to ani “killer”, ani “whale”. ;)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *