Polish your English

Fot. Mateusz Włodarczyk - www.wlodarczykfoto.pl (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Fot. Mateusz Włodarczyk – www.wlodarczykfoto.pl (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Zauważyłam, że kiedy w posta wstawi się zdjęcie jakiegoś znanego polityka, to zainteresowanie tekstem nagle wzrasta, bo czytają go zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej postaci :). Jednak nie chodzi mi tu o żadną manifestację poglądów politycznych ani też o wskazywanie czyja to znowu wina… :). Chodzi mi po prostu o chyba nie do końca zrozumiany w Polsce żart słowny, “I will polish my English”, wypowiedziany przez Donalda Tuska, kiedy obejmował on funkcję Przewodniczącego Rady Europejskiej. Żart ten był błyskotliwą odpowiedzią na pytania dziennikarzy odnośnie jego umiejętności posługiwania się językiem angielskim. A czy Ty potrafisz mówić płynnie po angielsku? :)

Jeśli chcesz być naukowcem (albo europejskim politykiem ;)) i podróżować po świecie, to potrzebujesz posługiwać się tym językiem, bo obecnie jest to język międzynarodowy. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, już chyba każdy w Polsce ma dostęp do kursów angielskiego od dziecka – czasem w szkole, czasem po szkole, często na studiach. Coraz więcej jest też kursów internetowych. Dla wielu przychodzi jednak taki czas, w którym dalsze uczenie się na kursach lub w szkołach już nie daje dużych efektów. Bo niby człowiek potrafi się dogadać i buduje gramatycznie nienajgorsze zdania, ale używa języka codziennego, nie naukowego, przez co nie potrafi opowiedzieć o swoich praktykach lub o pracy licencjackiej. W takich momentach zdajemy sobie sprawę, że pomimo wielu lat nauki, angielski jest dla nas nadal językiem “obcym”.

Sama przez to przechodziłam i wiem, ile pracy trzeba włożyć, żeby z angielskiego nauczonego na kursie językowym w Polsce przejść do w miarę normalnego posługiwania się naukowym angielskim na uczelni. Pocieszę Cię jednak, że:

1) Da się to zrobić!
2) Może być to ciekawe i całkiem przyjemne.
3) Ten naukowy angielski wcale nie znaczy “idealny angielski”, bo naukowcy zwykle są przyzwyczajeni, że każdy ich współpracownik pochodzi z innego kraju i mówi z nieco innym akcentem, a czasem ma swoją własną wersję angielskiego ;).

Dzisiaj podpowiem Ci więc kilka sprawdzonych przeze mnie sposobów na nauczenie się tego “naukowego” angielskiego.

Oglądaj filmy tematyczne
Czym się interesujesz? Ja interesuję się oceanami, morzami, wszystkim co w nich żyje, a także ochroną przyrody. Filmów takich (przynajmniej tych światowej klasy) nie produkuje się po polsku, więc zawsze oglądam je w wersji anglojęzycznej. Na początku było trudno, więc wspomagałam się napisami, z czasem przerzuciłam się na napisy po angielsku, a dziś nie są mi one zupełnie potrzebne. Przekonaj się, że to wcale nie takie trudne, szczególnie że w razie potrzeby film możesz zatrzymać, cofnąć lub obejrzeć kilka razy. :) Nie musisz zaczynać od poważnych filmów naukowych. Zacznij od zwyczajnych hollywoodzkich produkcji, które znasz i lubisz, tylko pamiętaj, że polski lektor to Twój wróg! ;) Jeśli go wyłączysz, szybko odkryjesz, ile rozumiesz z tego, co naprawdę powiedzieli i że nie potrzebujesz do tego polskiego głosu, który Ci o tym bezuczuciowo opowiada.
Jeśli, tak jak ja, interesujesz się oceanami oraz ochroną przyrody, to mogą zainteresować Cię następujące filmy:
 – dla rozrywki: The Abyss, AvatarSphereCloudy with a Chance of MeatballsCloudy with a Chance of Meatballs 2, Big Miracle
 – dokumenty: Pleanet Earth, The Blue PlanetBlackfish, Confessions of an Eco-terrorist, Virunga, The end of the line, Sharkwater.

Oglądaj TED Talks
TED Talks to prezentacje ciekawych pomysłów, praktycznie z każdej istniejącej dyscypliny, dostępne za darmo przez Internet w formie krótkich filmów. Poza interesującymi tematami ich atutem są najlepsi mówcy z całego świata, którzy posługują się różnymi odmianami angielskiego. W dodatku starają się oni prezentować ciekawie, jasno i wyraźnie. Dlatego słuchanie ich jest przyjemne, często inspirujące i na pewno rozwinie Twój naukowy angielski. 
Na miłośników oceanów czeka na TED Talks ponad 50 różnych prezentacji o podwodnym świecie.
Ted_logo

Słuchaj podcastów
Podcasty to internetowe audycje lub filmy, zwykle publikowane jako seria odcinków. Początkowo dostępne one były jedynie dla posiadaczy iPodów, ale obecnie do ich odtwarzania wystarczy komputer, komórka, czy jakiekolwiek inne urządzenie odtwarzające pliki dźwiękowe lub video. Podcasty można zwykle ściągnąć w formacie MP3/MP4 z różnych stron internetowych lub po prostu słuchać ich online jak radia internetowego. Niektóre z nich są kilkominutowe, inne trwają godzinę lub nawet dwie. Łączy je jedno – są darmowe! :) Podcastów można słuchać po drodze do szkoły, pracy, podczas sprzątania, gotowania, spaceru… ważne, aby słuchać ich często (najlepiej codziennie) i jeśli się da, to z uwagą :). Nie przejmuj się, jeśli początkowo niewiele rozumiesz. Im częściej będziesz słuchać podcastów, tym więcej będziesz z nich rozumieć. Wiele stron oferuje też transkrypty z zapisem całych audycji, które mogą być pomocne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podcastami.

Podcasty mogą dotyczyć wszelkich tematów od języków obcych, przez politykę, kończąc na nauce. Z podcastów przeznaczonych typowo do nauki ogólnego języka angielskiego zdecydowanie mogę polecić Listen to English.
listen_to_english_podcast_mini
Z kolei jeśli już czujesz się gotowy na podcasty popularno-naukowe, to koniecznie wypróbuj The Naked Scientists, Radiolab oraz Scientific American.

radiolablogo_sc_american

logo_the-naked-scientistsŚledź strony popularno-naukowe na facebooku
Jeśli jesteś użytkownikiem facebooka, wykorzystaj ten portal także do nauki. Polub i zacznij śledzić kilka stron z newsami popularno-naukowymi. Każdego dnia, przeglądając facebooka, postaraj się przeczytać choć jeden krótki artykuł, który Cię zainteresuje. Dzięki temu będziesz nie tylko ćwiczyć angielski, ale też zaczniesz być na bieżąco z nowinkami ze świata nauki. :) Istnieje wiele różnych stron o takiej tematyce, ja polecam Ci następujące: Science Daily, ScienceAlert, National Geographic. Jeśli nie używasz facebooka, nie martw się. Każdy z tych portali ma swoją stronę lub bloga, gdzie także możesz czytać newsy.

Ucz się samodzielnie z książek
Jeśli masz wystarczająco samodyscypliny, aby uczyć się bez kursu, to mogę Ci polecić dwie serie książek do samodzielnej nauki angielskiego. 
imageServlet (3)Pierwsza to seria Reading Explorer – 6 książek wydanych przez National Geographic. Każda z nich jest na innym poziomie zaawansowania (od A1 do C2), więc przygodę z Reading Explorerem możesz zacząć na każdym etapie poznawania angielskiego. Samodzielna nauka z tych książek opiera się na czytaniu ciekawych artykułów popularno-naukowych oraz oglądaniu filmów z załączonej płyty DVD. Po każdym artykule i filmie odpowiadasz na serię pytań, które pozwalają Ci ocenić, ile już rozumiesz, a także robisz kilka ćwiczeń z wykorzystaniem nowopoznanych słów. Co kilka rozdziałów masz też podsumowania z krótszymi tekstami, krzyżówkami i dodatkowymi ćwiczeniami, dzięki którym przekonasz się, ile pamiętasz oraz ile już umiesz. Wydania, które ja posiadam nie zawierają klucza odpowiedzi, ale nie jest on niezbędny. Jeśli nie masz pewności co do poprawności swoich odpowiedzi, to wystarczy że przeczytasz tekst ponownie i je sprawdzisz lub poprosisz kogoś z lepszym angielskim o pomoc.
Każdy rozdział zaczyna się tematem do dyskusji, bo książka została stworzona na potrzeby kursów językowych, na których uczy się nie tylko pisania i czytania, ale również mówienia. Jeśli masz z kim podyskutować, to świetnie, bo na pewno rozwiniesz się w mówieniu po angielsku. Jeśli nie masz, to się nie martw – rozwiniesz swój pisany angielski oraz rozumienie tekstu, a to i tak dużo.

 

51ieNSM1A0L._AC_SY660_Druga warta polecenia seria, to Headway Academic Skills, a dokładnie cztery jej elementy z opisem Reading, Writing, and Study Skills Student’s Book (IntroductoryLevel 1, Level 2 oraz Level 3). Książki te zostały wydane przez Oxford University Press i są przeznaczone do nauki umiejętności językowych przydatnych wszystkim studentom oraz absolwentom uniwersytetów. Naukę można zacząć już od poziomu A2, bo to właśnie poziom pierwszej książki. Z Headway Academic Skills nauczysz się rozumieć oraz pisać teksty akademickie na wiele różnych tematów, czytać i opisywać dane naukowe, a także szybko wyszukiwać ważne informacje zarówno w artykułach naukowych, jak i w innych źródłach. Ponieważ w książkach tych dużo jest zadań pisanych, postaraj się znaleźć kogoś, kto Ci te zadania czasem sprawdzi oraz udzieli dodatkowych wskazówek. Warto też wiedzieć, że najnowsza edycja drugiej książki (Level 1) ma teraz dodatkowo dwa przykładowe testy IELTS, które ułatwią Ci przygotowanie się do tego uznawanego na całym świecie egzaminu. Jeśli jednak nowe książki wydają Ci się za drogie, to w sieci dostaniesz używane starsze wydania, które różnią się praktycznie tylko tym, że nie zawierają przykładowych testów.

Czytaj gazety po angielsku
Znajdź w sieci anglojęzyczne elektroniczne wydania gazet i magazynów, które Cię interesują i zaprenumeruj sobie coś. Polecam Ci w tym celu portal zinio.com (USA) lub jego brytyjską wersję gb.zinio.com. Znajdziesz tam naprawdę wiele ciekawych propozycji w przystępnych cenach oraz aplikacje do ich czytania (również na telefon/tablet).
national_geo_interactiveJa dawniej prenumerowałam National Geographic Interactive, który zawiera naprawdę dobre i wiarygodne informacje o przyrodzie, o bieżących odkryciach naukowych z rożnych dziedzin, o ciekawych wyprawach, a także o różnych krajach oraz kulturach. Co miesiąc miałam więc coś interesującego do poczytania i ćwiczyłam przy okazji rozumienie tekstów popularno-naukowych po angielsku.
Jeśli jednak zależy Ci wyłącznie na rozwijaniu zdolności językowych, nie na bieżących informacjach, to przejdź się po bibliotekach i sprawdź czy mają tam archiwalne wydania anglojęzycznych magazynów. Być może ktoś je sprezentował którejś z okolicznych bibliotek i możesz się wtedy pouczyć zupełnie za darmo. Może się też okazać, że biblioteka ma własną prenumeratę i wtedy uzyskasz dostęp zarówno do nowych, jak i starszych wydań.

 

Czytaj angielskojęzyczne podręczniki do interesujących Cię przedmiotów
Ja jeszcze w czasie studiów w Polsce zdobyłam używane podręczniki do oceanografii opracowane na potrzeby kursów oferowanych przez Open University. Służyły mi one jako dodatkowe źródło informacji, bo studiowałam właśnie oceanografię. Odkryłam też, że często były znacznie ciekawsze i łatwiejsze do zrozumienia (choć przecież po angielsku!), niż wiele z książek w języku polskim polecanych przez moich wykładowców ;).
Jak takie podręczniki zdobyć i jednocześnie nie dostać zawału widząc ceny? :) Polecam sprawdzić brytyjskiego ebaya i amazona, bo tam można kupić też książki używane (czasem po 2-3 funty, czyli 10-15zł, a jak Ci się poszczęści znajdziesz nawet takie dosłownie “za grosze”). Jeśli mieszkasz w Polsce, to oczywiście trzeba zwrócić uwagę, czy sprzedawca wysyła książki do Polski i ile to kosztuje. Nawet jeśli nie wysyła, to teraz przecież wiele osób ma znajomych lub rodzinę w Anglii, którzy z pewnością chętnie pomogą w tak szczytnym celu. :)

ebayamazon

 

 

 

Przeglądaj artykuły naukowe
Jak już mniej więcej orientujesz się w specjalistycznym słownictwie z Twojej dziedziny, to dobrze jest zacząć przeglądać artykuły naukowe, żeby podłapać ich specyficzny styl oraz język. Niektóre uczelnie umożliwiają swoim studentom bezpłatny dostęp do rozmaitych czasopism i biuletynów naukowych poprzez platformy edukacyjne lub specjalne internetowe bazy artykułów. Na innych, możesz pościągać dowolne artykuły w bibliotekach. Jeśli jednak Twoja uczelnia nie oferuje takich udogodnień lub jeśli po prostu nie jesteś studentem, to zacznij od artykułów z PLOS ONE. Ta platforma zawiera artykuły naukowe z rozmaitych dziedzin i wszystkie są dostępne dla każdego zupełnie za darmo!PLOS_ONE_HiRes

Rób kursy online
Świetny rozwój językowy zapewni Ci też uczenie się nie bezpośrednio angielskiego, lecz “czegoś” po angielsku. Nie skupiasz się wtedy na gramatyce i formie, a na przekazie. Rozwijasz rozumienie żywego, nie podręcznikowego języka. Uczysz się specjalistycznego słownictwa oraz fraz. Zaczynasz w praktyce dostrzegać różnicę między formalnym, a nieformalnym angielskim. Wreszcie, słuchasz różnych ludzi mówiących różnymi odmianami angielskiego, czytasz ich teksty oraz komunikujesz się ze studentami z całego świata.

Może się jednak wydawać, że nie każdy ma dostęp do takich możliwości. Nic bardziej mylnego! Obecnie istnieją platformy internetowe, jak np. Coursera oraz EdX, na których każdy, niezależnie od pochodzenia, wykształcenia czy wieku, może za darmo robić rozmaite kursy na poziomie uniwersyteckim (zwykle po angielsku, choć nie tylko). Sama jestem wielką fanką kursów online, więc na ten temat przeznaczę osobny post. Napiszę w nim więcej o zaletach uczenia się przez Internet, o różnych platformach do tego służących i o przykładowych kursach, które mogę polecić.

courseraedx-logo-header

Studiuj po angielsku za granicą
Nie jest wielką tajemnicą, że aby naprawdę nauczyć się języka, trzeba używać go na co dzień. Więc tym, którzy chcą doszlifować swój naukowy angielski, zdecydowanie polecam studiowanie po angielsku i życie w anglojęzycznym środowisku. Nie musi być to koniecznie kraj anglojęzyczny. Wystarczy, że na co dzień na uczelni i ze wszystkimi znajomymi będziesz porozumiewać się po angielsku. Jeśli jesteś studentem, to koniecznie rozważ wyjazd na semestr lub rok na wymianę Erasmus+ (o tym też jeszcze kiedyś więcej napiszę). Może tak jak i mi, spodoba Ci się studiowanie za granicą i zdecydujesz się skończyć następne studia już po angielsku . :)erasmus_logo

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *