Zostań wolontariuszem!

IMG_3590Co to jest wolontariat? To taka praca, za którą nie dostajemy wynagrodzenia, a mimo tego świadomie się na nią piszemy. Czemu jednak mielibyśmy coś robić i nie dostawać za to pieniędzy? Dlatego, że wierzymy, że warto… że wynik tej pracy jest ważny i potrzebny światu, komuś lub czemuś…

Wolontariat jest świetną możliwością zdobycia umiejętności praktycznych, poznania różnych zakątków świata, poznania innych idealistów i pasjonatów oraz rewelacyjnym sposobem na odkrywanie co tak naprawdę w życiu nas interesuje. Ja przez całe dotychczasowe życie byłam gdzieś wolontariuszką, przy okazji uczenia się w szkole, studiowania czy też płatnej pracy. Zawsze sprawiało i wciąż sprawia mi to radość oraz jest pozytywnie odbierane przez innych. Kierowałam drużyną harcerską, organizowałam wyjazdy, obozy i zimowiska dla dzieci i młodzieży, współorganizowałam wymiany polsko-niemieckie, w kilku krajach prowadziłam warsztaty, prezentacje, lekcje oraz zajęcia w terenie. Brałam też udział w badaniach naukowych – liczyłam pod mikroskopem malutkie glony z Morza Bałtyckiego, liczyłam strzykwy (zwane ogórkami morskimi) wyrzucone na jedną z portugalskich plaż, robiłam spis ryb i innych mieszkańców pola trawy morskiej na Krecie, fotografowałam delfiny na Adriatyku oraz w Oceanie Atlantyckim, zbierałam nawet próbki wody z czterech tureckich mórz. To właśnie dzięki mojemu wieloletniemu zaangażowaniu w pracę wolontariacką przeżyłam niezapomniane przygody oraz nabyłam wielu umiejętności, którymi mogę się teraz pochwalić podczas rozmów kwalifikacyjnych i którymi potrafię się wykazać w pracy biologa morza. Dlatego właśnie tak bardzo polecam każdemu i każdej z Was zaangażowanie się w jakąś pracę wolontariacką. 

Wolontariat jest bardzo popularny wśród młodych ludzi na całym świecie. Czasem mam nawet wrażenie, że nawet bardziej w tych “bogatszych krajach”. Tam też rzeczą normalną jest tak zwany “gap year”, czyli rok przerwy pomiędzy szkołą średnią a studiami lub nawet w czasie studiów, przeznaczony właśnie na wolontariat, podróże, okrywanie swoich zainteresowań i zdobywanie doświadczenia. Jest więc duży popyt na oferty pracy wolontariackiej, a gdzie pojawia się popyt, tam wkrótce jest i biznes. No i tu zaczyna się problem, bo każdego roku w Internecie pojawia się coraz więcej ofert wolontariatów za udział w których trzeba dużo zapłacić… Ktoś po prostu wykorzystuje idealistów i oczekuje, że będą wydawać pieniądze na własną nieodpłatną pracę, kusząc ich atrakcyjnymi lokalizacjami i zapierającymi dech w piersi widokami z całego świata.

Przy takim natłoku płatnych wolontariatów, które często cenowo nawet przewyższają oferty biur podróży, ciężko jest znaleźć te prawdziwe i uczciwe propozycje. Dlatego też postanowiłam podzielić się swoją wiedzą gdzie oraz jak ich szukać. Mam ogromna nadzieję, że ktoś z Was skorzysta z tych informacji i przeżyje przygodę życia.

Na pewno można i warto szukać ofert na stronach różnych organizacji czy instytucji, które Cię interesują. Nawet jeśli aktualnie nie ma żadnych ofert, możesz po prostu wysłać email z zapytaniem o wolontariat, dołączając swoje CV. Możesz też, będąc w ciekawym miejscu, po prostu zapytać czy potrzebują tam kogoś do pomocy. Wszystkie te metody są sprawdzone i w jakimś stopniu skuteczne. Osobiście przetestowałam każdą z nich. :) Uważam jednak, że obecnie swojego pierwszego zagranicznego wolontariatu najłatwiej jest szukać tam, gdzie zebranych jest wiele różnych sprawdzonych i wiarygodnych ofert. Dlatego też stworzyłam listę kilku portali publikujących oferty “uczciwych” wolontariatów (a także praktyk, staży, a czasem i pracy) z całego świata. Jeśli znasz jeszcze jakiś inny ciekawy portal, który powinien znaleźć się na tej liście, to daj znać w komentarzu.

Environmental Jobs (do niedawna znane jako Stop Dodo)env_jobs

Portal ten gromadzi różne oferty wolontariatów, staży i pracy z całego świata, wszystkie związane z ogólnie rozumianym środowiskiem naturalnym. Znajdziesz tu więc oferty dla biologów, biologów morza, ekologów, edukatorów, osób zajmujących się energią odnawialną, ekoturystyką, gospodarką odpadami, a nawet dla prawników broniących praw przyrody. Wystarczy, że wpiszesz interesujące Cię hasło (np. Marine Biology, Fisheries, Ecology, GIS…), żeby sprecyzować poszukiwania. Część ofert to normalnie płatne prace lub staże, część to “uczciwy” wolontariat, ale czasem można też znaleźć te kosztowne wolontariaty. Przeczytaj więc uważnie każdą ofertę, zanim się zbytnio podekscytujesz ;). 
Nowe oferty pojawiają się prawie codziennie (poza weekendami) i wyświetlane są jako pierwsze na liście, więc łatwo jest śledzić zmiany. Portal jest zupełnie darmowy i jasno podaje wszelkie informacje o prezentowanych ofertach. Problem z tym portalem jest jeden… Każdego tygodnia odwiedza go 50 000 użytkowników, więc można oczekiwać sporej konkurencji, szczególnie w przypadku tych najbardziej atrakcyjnych ofert. Warto jednak próbować!

Volunteer 4 Africavol4afr

Jak sama nazwa wskazuje, jest to portal z ofertami “uczciwych” wolontariatów w różnych krajach Afryki. Część wolontariatów, jest zupełnie darmowych, część nawet zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie, a za część wymaga się niewielkich opłat (przynajmniej w porównaniu do tych “płatnych” wolontariatów w Afryce). Projekty są bardzo różne, zaczynając od pracy fizjoterapeuty w ośrodku dla niepełnosprawnych dzieci, kończąc na pracy jako pomocnik kucharza w centrum nurkowym. Zawsze jednak można tu znaleźć coś związanego ze zwierzętami lub biologią morza. Na portalu tym za darmo można przejrzeć jedynie krótkie informacje o kilku obecnie dostępnych projektach. Aby uzyskać dostęp do całej bazy danych, należy jednorazowo wspomóc organizację, która prowadzi portal. Są na to dwa sposoby. Pierwszy to zapłacić im 10 funtów (50-60zł w zależności od kursu walut) za dożywotnie członkostwo w Volunteer 4 Africa  (płatność PayPal). Drugi sposób to kupić ebooka Volunteer 4 Africa, przez co automatycznie dostaniesz takie samo dożywotnie członkostwo (ebook dostępny w sklepach internetowych Amazon, Apple i Kobo). Okazuje się, że ebook to nieco tańsza opcja, bo przynajmniej na Amazonie kosztuje 7 funtów (35-40 zł). 

vol_latin_amVolunteer Latin America

Na tej stronie zebrano rozmaite oferty darmowego lub niskokosztowego wolontariatu na terenie Ameryki Łacińskiej. Bezpłatnie możesz przejrzeć wszystkie oferowane projekty (a jest ich sporo), ale aby przeczytać szczegóły na ich temat, musisz, podobnie jak w przypadku strony z Afryki, wykupić członkostwo w Volunteer Latin America. Tym razem jednak podstawowe członkostwo wykupuje się na 2 lata i również kosztuje ono 10 funtów (50-60 zł w zależności od kursu walut). Istnieje też opcja członkostwa “Premium” (19,99 funtów; ok. 115 zł), w którym generalnie nie musisz nic robić, bo organizacja załatwi wszystko za Ciebie: znajdą Ci projekt, który Ci się spodoba, dogadają się co do oferty, itd. Osobiście nie sądzę, żeby ta opcja była mi kiedykolwiek przydatna, choćby dlatego, że ja lubię wszystko robić po swojemu. ;) Może być to jednak ciekawe rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na taki wolontariat po raz pierwszy i nie czują się jeszcze pewnie w sprawach organizacyjnych.

vol_south_americaVolunteer South America

Strona może graficznie słabsza od tej z Ameryki Łacińskiej, ale też spełnia swoje zadanie i na dodatek korzystanie z niej jest zupełnie bezpłatne. Znajdziesz tu spis linków różnych organizacji, szkół i firm poszukujących wolontariuszy w Ameryce Południowej. Aby przeczytać krótki opis projektu, wystarczy najechać kursorem na odpowiedni link. Tak jak poprzednio, oferty dotyczą różnych dziedzin od edukacji po badania naukowe. Znajdziesz tu również te związane z biologią morza.

vol_thaiVolunteer Thailand

Tutaj możesz przejrzeć rozmaite oferty wolontariatu w Tajlandii (głównie takie bezpłatne lub stosunkowo tanie). Na stronie zamieszczono tylko krótkie ogłoszenia ze zdjęciami lub logo organizacji. Szczegółowe informacje można natomiast znaleźć po kliknięciu w te obrazki, już na konkretnych stronach projektów. Korzystanie z tej strony jest całkowicie bezpłatne.

 

cjsCountryside Jobs Service (CJS) 

Strona dla osób szukających możliwości wolontariatu lub pracy związanej z przyrodą w Wielkiej Brytanii. Oferty w dziale wolontariatu podzielono ostatnio na kategorie, które mają ułatwić wyszukiwanie. Możesz więc wybrać, czy interesuje cię wolontariat regularny, czy raczej szukasz jednorazowego kilkudniowego doświadczenia. Jest też lista organizacji oferujących wolontariat oraz lista projektów naukowych oraz badań, w które możesz się zaangażować. Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne.

Seaturtle.org seaturt_150_150

Na tej stronie znajdziesz oferty związane z żółwiami morskimi. W przypadku niektórych propozycji musisz pokryć część kosztów wolontariatu, ale można znaleźć i takie, w których organizatorzy zapewniają Ci zakwaterowanie i wyżywienie. Na obecną chwilę korzystanie z portalu jest bezpłatne, choć od niedawna pojawia się okienko z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe działalności portalu. W tej chwili można wybrać ile chce się podarować i jest też opcja “Nothing” (czyli “nic”). Po kliknięciu którejkolwiek z odpowiedzi (także bez dawania datków) można normalnie kontynuować czytanie ofert.

eco_islandEco Islanders Maldives 

Strona ta zawiera aktualne oferty pracy, praktyk oraz wolontariatów dla biologów morza zebrane z różnych resortów na Malediwach. Nowe oferty pojawiają się zwykle raz w miesiącu. Przyznam, że głównie znajdziesz tam oferty pracy, ale sama znalazłam też swój płatny staż (płatny w sensie tradycyjnym – firma płaciła mi). Jeśli któraś oferta Ci się spodoba i zechcesz na nią zaaplikować, musisz jedynie wypełnić prosty formularz dostępny na stronie, a następnie wysłać go pod wskazany email wraz z aktualnym CV. Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe. Jeśli interesuje Cię wolontariat lub praca jako biolog morza na Malediwach, to koniecznie przeczytaj też wpis “Jak dostać się na Malediwy“.

Kiedy znajdziesz już odpowiednią ofertę, przeczytaj jak i do kiedy przyjmowane są zgłoszenia. Zwykle podany jest email, na który musisz wysłać CV oraz list motywacyjny w języku angielskim. Napisanie dobrego CV zajmuje trochę czasu, dlatego warto o nim pomyśleć już teraz. Za to list motywacyjny pisze się już pod konkretną ofertę. Musisz w nim wytłumaczyć czemu Cię ona interesuje, przekonać że świetnie się sprawdzisz i odnieść się do stawianych wymagań oraz swojego doświadczenia. Tak więc jeśli na przykład wstępnie wybierzesz i zaaplikujesz o dwa wolontariaty, to prawdopodobnie wyślesz dwa razy to samo CV, ale za to dwa różne listy motywacyjne.

Od razu też zaznaczam, że często trzeba wykazać się cierpliwością, aby doczekać się konkretnych i pozytywnych odpowiedzi na złożone aplikacje. Proponuję więc aplikować w kilka miejsc jednocześnie, szczególnie jeśli zależy Ci na czasie i nie zrażaj się, jeśli czasem nikt Ci nie odpisze. :)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *