Jak dostać się na Malediwy

DSC_0021-3

Malediwy to dla biologów morza całkiem dobre miejsce do szukania praktyk, wolontariatu, a nawet pracy. Powód jest dość prosty. Od kilku lat wszystkie duże resorty na Malediwach są prawnie zobowiązane do zatrudnienia biologów morza. Okazuje się jednak, że nie ma w tym kraju możliwości studiowania biologii morza lub podobnych kierunków (w tym celu trzeba wyjechać na przykład do Malezji lub Australii). Brakuje więc lokalnych specjalistów i resorty muszą regularnie zatrudniać ich zza oceanu.

Mogłoby się wydawać, że koszty takiego wyjazdu na staż lub wolontariat są zbyt duże dla przeciętnego Polaka… nie musi być jednak tak źle! ;) Na moim stażu mam zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i wizę pracowniczą, a do tego dostaję “drobne stypendium”, które po 3 miesiącach w całości pokryje moje koszty podróży. Tak więc zakup biletów jest swego rodzaju szybko zwracającą się inwestycją ;). Na miejscu mogę też bezpłatnie korzystać z różnych atrakcji resortu, takich jak nurkowanie, kajaki, windsurfing, paddle boarding i wiele, wiele innych. :) Można więc powiedzieć, że mam za darmo 3-miesięczne wakacje w stylu “work & travel” i przy okazji wyjdę też finansowo lekko na plus. Jak jednak szukać ofert w tym miejscu, mieszkając w Europie? Jest na to kilka sposobów…

 1. Warto po prostu zapytać wujka Google o oferty pracy dla biologów na Malediwach. Wbrew pozorom, czasem można w ten sposób znaleźć całkiem ciekawe propozycje. Oczywiście małe jest prawdopodobieństwo znalezienia czegokolwiek, pisząc zapytanie po polsku, bo większość ofert skierowanych do “światowych” biologów  napisana jest w języku angielskim. Tu jest przykład gotowej frazy, którą można użyć do wyszukiwania – http://www.lmgtfy.com/?q=marine+biology+job+maldives :)
 2. Można też wygooglać strony internetowe malediwskich resortów. Niektóre z nich ogłaszają nowe oferty pracy właśnie na swoich stronach. Można też znaleźć na tych stronach kontakt mailowy i wysłać im swoje CV z zapytaniem czy przypadkiem kogoś nie potrzebują. Wieść głosi, że ponoć czasem to działa… ;)
 3. No i w końcu najlepsza, według mnie, opcja. Osobiście ją przetestowałam i właśnie dzięki niej znalazłam się na Malediwach. To strona o nazwie Eco-islanders Maldives. Zawiera ona aktualne oferty pracy, praktyk oraz wolontariatów dla biologów morza zebrane z różnych resortów na Malediwach. Nowe oferty pojawiają się zwykle raz w miesiącu. Jeśli któraś oferta Ci się spodoba i zechcesz na nią zaaplikować, musisz jedynie wypełnić prosty formularz dostępny na stronie, a następnie wysłać go pod wskazany email wraz z aktualnym CV. Twoje zgłoszenie zostanie wtedy przekazane do odpowiedniego resortu. Jeśli w resorcie się Tobą zainteresują, najprawdopodobniej dostaniesz e-maila z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype.

Każdy resort ma swoje specyficzne wymagania odnośnie pracowników i stażystów, więc warto uważnie czytać oferty, żeby wiedzieć, w co się człowiek pakuje ;). Jest jednak wiele wymagań, które powtarzają się w niemal wszystkich ofertach:

 •  Bardzo dobry poziom języka angielskiego – tu nie ma co ściemniać, bo i tak będzie to zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrze jest umieć nie tylko się komunikować, ale też ciekawie opowiadać o zwierzętach morskich, ich biologii i ekologii, ponieważ biolodzy w resortach zwykle edukują turystów poprzez prezentacje i pogadanki.
 • Często wymagana, a przynajmniej mile widziana jest znajomość jeszcze jednego dodatkowego języka. W moim przypadku język polski wystarczył, gdy wytłumaczyłam, że jestem w stanie po polsku jako tako dogadać się z Rosjanami, którzy akurat na tej wyspie są częstymi gośćmi. Czasem jednak wymagania językowe są bardziej konkretne i w zależności od resortu wymaga się np. dobrej znajomości niemieckiego, włoskiego lub francuskiego.
 • Wykształcenie wyższe z zakresu biologii morza lub podobnej dziedziny – Do pracy zazwyczaj wymagają tytułu magistra (MSc), ale do praktyk i wolontariatów zwykle wystarczy licencjat/inżynier (BSc). “Podobna dziedzina” w tym przypadku może oznaczać oceanografię, biologię, ekologię, ochronę środowiska i wiele innych kierunków. Jeśli jednak dziedzina nie jest bezpośrednio związana z morzem, warto wykazać swoje zainteresowanie światem podwodnym przez uczestnictwo w kursach, praktykach, konferencjach itp.
 • Konkretna wiedza o rafach i zwierzętach na nich mieszkających – Najlepiej, jeśli możesz taką wiedzę łatwo udowodnić. Może to być np. ukończony na studiach kurs z biologii tropikalnej, wiedza zdobyta na praktykach w akwarium albo chociażby odbyty kurs online o ekosystemach tropikalnych.
 • Doświadczenie w pracy w tropikach – czasem doświadczenie jest wymagane, czasem po prostu mile widziane. Można jednak znaleźć również oferty dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rafach (tak było w moim przypadku – przed wyjazdem na Malediwy nigdy nie widziałam rafy koralowej).
 • Uprawnienia nurkowe – Tu w zależności od pracy, którą ma się wykonywać, wymagania mogą być bardzo różne. Zwykle wymagają minimum Advanced OWD, ale czasem wystarcza już podstawowy poziom OWD albo i chęć zrobienia takich uprawnień. Niektóre resorty mają jednak czasem wyższe wymagania – szukają osób z Rescue Diver, a nawet Divemasterów lub instruktorów. Ja do swojej pracy potrzebowałam mieć Advanced OWD i min 50 zalogowanych nurkowań. Kiedyś napiszę jeszcze więcej o kursach nurkowych, które warto ukończyć. :)
 • Umiejętność życia w wielokulturowym środowisku – Będziesz żyć na małej wyspie z ludźmi pochodzącymi z różnych krańców świata. Będą oni obchodzić różne święta, wyznawać różne religie, mówić różnymi językami, cieszyć się z różnych rzeczy… a czasem dziwić się naszym europejskim zwyczajom. Nie tylko trzeba tę wielokulturowość zaakceptować, ale najlepiej jest umieć się nią cieszyć. :)
 • Pasja! – Wbrew pozorom, to jest bardzo ważny czynnik przy wybieraniu pracowników do resortów. Tylko osoby, dla których praca jest też pasją, mogą dobrze się czuć w takich nieco odciętych od świata miejscach. Poza tym pasjonaci lepiej zachęcą turystów do działania, a tym samym wydawania pieniędzy w resorcie. ;)
 • Uśmiech i uprzejmość – Są bardzo ważne na rozmowach kwalifikacyjnych do wszystkich resortów, ale szczególnie tych pięciogwiazdkowych, bo ich klienci mają bardzo wysokie oczekiwania odnośnie zachowania pracowników. Tam często jeden z etapów rozmowy przeprowadzany jest przez ludzi, którzy mają za zadanie upewnić się, że spełniasz lokalne normy uprzejmości i pozytywności :). Warto więc od samego początku mieć uśmiech przyklejony do twarzy i prosić oraz dziękować, gdy tylko jest to możliwe. :)
 • Brak tatuaży i piercingu w widocznych miejscach – niektórych może to dziwić lub skłaniać do “buntu”, ale to wymaganie występuje niemal zawsze. Przez “widoczne miejsca” rozumie się głowę, szyję, ręce i nogi – wszystko co nie jest osłonięte uniformem, który zwykle składa się z krótkich spodni do kolan i koszulki z krótkim rękawem. Dozwolona jest jedna para skromnych kolczyków.
 • Możliwość funkcjonowania bez alkoholu i wołowiny – Malediwy są krajem islamskim, więc oficjalnie takie produkty mogą być dostępne jedynie w restauracjach w resortach, które mają specjalne licencje.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *