Kursy online

IMG_3282______

Przez całe życie odkrywamy wciąż nowe rzeczy, które nas interesują. Wielu z nich łatwo jest się nauczyć samemu, od nauczycieli, rodziny, przyjaciół lub od znajomych “specjalistów”. Problem pojawia się, gdy nikt z grona znajomych Ci osób nie zna się na dziedzinie, która Cię interesuje, lokalna biblioteka nie posiada materiałów na ten temat, a nawet Wikipedia niewiele podpowiada. Mnie na przykład za dziecka bardzo interesowały dinozaury. I chociaż podczas wakacji nad morzem organizowałam sobie własne wykopaliska paleontologiczne, rozłupując wszystkie kamienie, jakie tylko wpadły mi w ręce, to jednak, poza oglądaniem Jurrasic Park i Discovery Channel, niewiele miałam możliwości uczenia się o tych zwierzętach. No bo i skąd w latach 90-tych można było czerpać wiedzę, jak nie z telewizji? W tamtym czasie Internet dopiero się rozwijał, lokalna biblioteka miała ograniczone zasoby, a wiedza moich nauczycieli na temat dinozaurów i skamieniałości nie była wystarczająca, żeby udzielić mi odpowiedzi na moje pytania… I nic dziwnego, bo pytań zawsze miałam wiele ;). Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło, Internet stał się nasza codziennością, a do tego bardzo rozwinęły się różne internetowe platformy edukacyjne. Właśnie dzięki jednej z nich kilka miesięcy temu skończyłam rewelacyjny 12-tygodniowy kurs o dinozaurach. Kurs ten był prowadzony przez specjalistów z uniwersytetu w Albercie (Kanada), którzy na co dzień nie tylko rozłupują wszystkie kamienie, które wpadną im w ręce ;), ale też wykopują i badają skamieniałe dinozaury oraz uczą o nich studentów. Więc w końcu miałam okazję uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, które nurtowały mnie przez lata. Co więcej, mogłam się tego wszystkiego dowiedzieć zupełnie za darmo. Potrzebowałam jedynie laptopa, dostępu do Internetu oraz kilku godzin wolnego czasu w każdym tygodniu kursu.

Po co robić takie kursy przez Internet?

Kursy takie pozwolą Ci poznać dziedziny, które wydają Ci się być ciekawe, ale tak naprawdę niewiele o nich wiesz. Poprzez uczestnictwo w bezpłatnym kursie możesz zweryfikować, czy faktycznie dany temat Cię interesuje i czy np. chcesz się nim zajmować w przyszłości. Tak więc jeśli uwielbiasz serial “CSI”, to możesz przez Internet nauczyć się czym naprawdę jest “Forensic Science”, zanim wybierzesz się do Ameryki robić karierę w tej dziedzinie. Za to jeśli zawsze interesowały Cię tajemnice związane z UFO, to możesz się dowiedzieć jak obecnie prowadzi się badania na temat życia pozaziemskiego, zanim postanowisz wstąpić do NASA, Archiwum X lub przekopywać pustynię w Nowym Meksyku w poszukiwaniu tajnych baz. Widzisz już więc, że darmowa edukacja przez Internet może być dużą pomocą przy podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. :) Bywa też pomocna przy wyborze kierunku studiów lub gdy marzysz o zmianie pracy.

Oczywiście takie kursy on-line są też szansą na wzbogacenie Twojego CV, ponieważ pokazują, że poza szkołą średnią czy studiami, ciągle się uczysz i doskonalisz. To bardzo ważne, bo wielu ludzi po studiach nie robi już nic, a przy dzisiejszym postępie wszystkich nauk, wiedza nie tylko się ulatnia, ale też przeterminowuje. Niektórym z Was może się wydawać, że takie darmowe kursy nie bardzo są uznawane przez pracodawców, bo przecież każdy może sobie taki krótki kursik zrobić. Właśnie… każdy może zrobić, ale mało kto robi! I przez to możesz się wyróżnić zaangażowaniem we własny rozwój. Sama zawsze mam w swoim CV kilka kursów online związanych tematycznie z pracą, na jaką aplikuję. Pomogło mi to np. dostać staż na Malediwach, bo chociaż nie miałam na studiach żadnego przedmiotu związanego z biologią tropikalną, to zrobiłam w Internecie podstawowy kurs o rafach koralowych i zaczęłam kolejny, więc dla pracodawcy jasne było, że mnie ten temat interesuje i że chcę się więcej o nim nauczyć.

Poza tym, kursy internetowe mogą Ci też pomóc w rozwoju Twojego angielskiego (lub innych języków). I nie chodzi mi tu o typowe kursy językowe, choć i takie znajdziesz w sieci, ale o normalne kursy ze wszelkich interesujących Cię dziedzin. Robiąc taki kurs, poznasz fachowe słownictwo i język akademicki, poćwiczysz czytanie ze zrozumieniem, słuchanie, a czasem i pisanie. A jeśli rozważasz wyjazd na studia zagraniczne, kursy pozwolą Ci sprawdzić, czy dasz radę na co dzień uczyć się po angielsku.

Jak wygląda takie uczenie się online?

Kursy internetowe można podzielić na dwa rodzaje – synchroniczne i asynchroniczne. Co to oznacza? Synchroniczne to takie, które odbywają się w czasie rzeczywistym i prowadzi je “na żywo” jakiś nauczyciel. To jak siedzenie w wirtualnej klasie z osobami z całego świata :). Plusem jest to, że można zawsze o wszystko zapytać. Minusem tego rozwiązania jest to, że trzeba regularnie uczestniczyć w zajęciach o określonych porach. W dodatku, liczba miejsc na takim kursie jest zwykle ograniczona do kilkunastu. W przypadku kursów asynchronicznych, komunikacji na żywo zwykle nie ma. Kursy trwają zwykle kilka tygodni i w każdym tygodniu coś musisz zrobić, masz na to cały tydzień i to Twoja sprawa kiedy się za to zabierzesz. Masz zwykle do obejrzenia kilka nagranych wykładów, czasem też jakieś inne ciekawe filmy. Możesz też wziąć udział w dyskusjach na forum kursu oraz przyjrzeć się dodatkowym materiałom polecanym przez prowadzących kurs. Zrozumienie poruszanych tematów wykazujesz poprzez rozwiązanie quizu. W niektórych kursach musisz też odpowiedzieć pisemnie na kilka pytań. Quizy sprawdzane są przez komputer, za to zadania pisemne przez innych studentów. Więc i Ty będziesz oceniać pracę innych. To bardzo ciekawe, bo czytając to, co wymyślili inni uczysz się, inspirujesz i poznajesz inne punkty widzenia na te same sprawy. Dzięki dużemu zautomatyzowaniu kursów oraz zaangażowaniu studentów, w kursie mogą naraz brać udział tysiące osób… i biorą. ;) Dlatego te kursy zwykło się nazywać MOOCs – Massive Open Online Courses.

Większość MOOCs ma określoną datę rozpoczęcia i zakończenia, bo ktoś się nimi opiekuje, ktoś udziela wskazówek studentom i odpowiada na różne pytania na forum. Jednak są też kursy w pełni zautomatyzowane, nie mające określonych dat rozpoczęcia i zakończenia. Możesz wtedy studiować kiedy chcesz i tak długo lub tak krótko jak chcesz. W internecie możesz też studiować skąd chcesz, bo poza studiowaniem z ze stacjonarnego komputera, wiele platform edukacyjnych oferuje też swoje darmowe aplikacje mobilne, więc można się uczyć nie tylko w domu, ale też w autobusie, w pociągu lub nawet w lesie. :)

Gdzie szukać kursów online?

Jest wiele różnych portali oferujących kursy online i ciągle powstają nowe, przez co można się trochę pogubić :). Każdy z nich działa na nieco innych zasadach – jedne zapewniają certyfikaty, inne nie; za jedne trzeba płacić, inne są zupełnie darmowe. Poniżej znajdziecie informacje o portalach, które są najbardziej znane i rozpoznawalne na świecie oraz o takich może mniej znanych, ale oferujących kursy przydatne pasjonatom świata naturalnego. Dodatkowo opiszę Wam kilka wypróbowanych przeze mnie kursów, które uważam za godne polecenia. :)

courseraCoursera to portal na którym swoje kursy oferują uniwersytety i instytucje edukacyjne z całego świata. To często te same kursy, które robią “klasyczni” studenci tych instytucji, więc możesz uczyć się tego wszystkiego co oni, nie wychodząc nawet z domu (choć ja polecam spędzanie czasu na świeżym powietrzu :) ).Obecnie jest już tam ponad tysiąc kursów z różnych dziedzin i w różnych językach. Przeważają oczywiście te po angielsku. Jak na obecną chwilę nie ma żadnego kursu po polsku, ani też żadnego z polskimi napisami.
Kursy na Courserze trwają zwykle od kilku do kilkunastu tygodni. Większość  z nich odbywa się tylko raz lub kilka razy w roku. Rozpoczynają się oraz kończą w określonych terminach, bo przez cały czas ktoś je musi nadzorować oraz prowadzić dyskusje lub korespondencję ze studentami. Radzę Ci więc poszukać interesujących Cię propozycji już dziś i zapisać sobie kiedy się zaczynają lub dodać na Courserze do obserwowanych, aby dostać na czas przypomnienie o zbliżającym się terminie. Są jednak też i kursy w pełni zautomatyzowane (on-demand), które możesz zacząć i skończyć kiedy tylko zechcesz. Poza pojedynczymi kursami, Coursera oferuje też specjalizacje, czyli cykle kilku kursów na dany temat kończące się internetowym projektem. 

Każdy z kursów możesz zrobić zupełnie za darmo i w większości przypadków, po zakończeniu, możesz uzyskać darmowe zaświadczenie – tzw. Statement of Accomplishment (drukujesz plik PDF).  Na zaświadczeniu znajdziesz to, co najważniejsze, czyli Twoje dane, krótką informację o kursie, nazwę instytucji prowadzącej ten kurs oraz nazwisko osoby kierującej kursem. Kliknij obrazek poniżej, aby zobaczyć przykładowe zaświadczenie.
coursera_sample-soaCoraz częściej możesz też (ale nie musisz) skorzystać z dodatkowej opcji weryfikacji tożsamości, która obecnie kosztuje około 35 funtów. Polega to na tym, że rejestrując się po raz pierwszy na kurs z opcją weryfikacji wysyłasz zdjęcie dowodu tożsamości oraz zdjęcie twarzy (oba wykonane kamerką internetową), a następnie przepisujesz wyświetlone na ekranie zdanie. System porównuje zdjęcie z dowodu tożsamości ze zdjęciem twarzy, zapisuje Twoje dane biomertyczne, a następnie analizuje Twój unikalny sposób klikania w klawisze (podobno każdy ma inny… serio? :) ). Od tego czasu za każdym razem gdy rejestrujesz się na nowy kurs albo wysyłasz jakieś zadanie domowe lub odpowiadasz na quiz, komputer szybko robi Ci zdjęcie oraz prosi Cię o ponowne przepisanie tego samego zdania, żeby się upewnić, że Ty to Ty. ;) Po zakończeniu kursu z opcją weryfikacji tożsamości drukujesz sobie ładny certyfikat. Na dokumencie znajdziesz logo instytucji prowadzącej kurs, swoje dane, nazwę kursu oraz nazwisko osoby kierującej tym kursem. Będzie też adres strony, gdzie można sprawdzić prawdziwość certyfikatu oraz zdobyć pełną informację o kursie.  Kliknij na obrazek poniżej, aby zobaczyć przykładowy weryfikowalny certyfikat.

certificate_ver_dino101Niektóre uniwersytety (na razie amerykańskie i kanadyjskie) poszły jeszcze dalej. Jeśli zdecydujesz się na weryfikowalny certyfikat, to możesz skorzystać jeszcze z trzeciej opcji. Za dopłatą około 200 – 300 funtów możesz zdać też dodatkowy specjalny internetowy egzamin i uzyskać amerykańskie lub kanadyjskie punkty akademickie (takie jak studenci tamtych uczelni), które możesz potem wykorzystać do dyplomu z dowolnej z tych uczelni, a także, przynajmniej w teorii, możesz sobie uznać na europejskich uniwersytetach. Opcja ta jest dość nowa, ale bardzo przyszłościowa i z czasem na pewno oferować ją będzie coraz więcej instytucji.

Polecane kursy na Courserze:

marine_megafaunaMarine Megafauna: An Introduction to Marine Science and Conservation to świetny kurs o rozmaitych dużych zwierzętach żyjących w morzach i oceanach, a więc o wielorybach, delfinach, żółwiach morskich, rekinach, pingwinach, ogromnych kałamarnicach i wielu innych. Dowiesz się też co nieco o różnych ekosystemach w oceanie, o adaptacjach zwierząt do życia w trudnych warunkach, o problemach z jakimi obecnie zmagają się zwierzęta morskie , a także o tym jak naukowcy badają podwodne życie. Kurs trwa 8 tygodni, a przewidywany czas, jaki trzeba poświęcić na ten kurs każdego tygodnia to około 6-8 godzin. Twoim zadaniem jest oglądanie cotygodniowych filmów-wykładów na zaplanowane tematy, przejrzenie artykułów naukowych i sprawdzenie swojej wiedzy przy pomocy quizu. Poza tym, na kursie są 3 dodatkowe zadania pisemne. Kurs odbywa się raz w roku i obecnie nie jest znana data następnej edycji, ale zdecydowanie warto mieć na niego oko. :) Możesz też dodać go do swojej listy obserwowanych kursów (watchlist), aby dostać powiadomienie emailem, jak tylko będzie ogłoszony nowy termin.

Dino 101: Dinosaur Paleobiologydino101 to podstawowy kurs dla wszystkich miłośników dinozaurów (także tych, których wiedza bazuje na “Jurassic Park” :) ). Dowiesz się o pochodzeniu dinozaurów, o ich anatomii, zwyczajach, adaptacjach oraz o tym jak wyginęły. Zobaczysz też jak wyglądają prawdziwe wykopaliska paleontologiczne oraz jakich metod używają naukowcy, aby dowiedzieć się więcej o życiu zwierząt, których już dawno nie ma na Ziemi. Poza wykładami prowadzonymi przez specjalistów, bardzo ciekawym elementem kursu są trójwymiarowe modele skamieniałości, którym możesz się przyjrzeć z każdej strony. Pobawisz się też w paleontologa i samodzielnie poskładasz dinozaury z “kawałków”. Kurs trwa 12 tygodni, ale czasowo jest bardzo elastyczny. Od początku masz dostęp do wszystkich wykładów i quizów, więc tak naprawdę możesz go zrobić w kilka dni, jeśli masz ochotę. Następna termin kursu to początek września 2015.

edx-logo-headerEdX to następny portal oferujący kursy, stworzony przez czołowe amerykańskie uczelnie, takie jak: MIT, Harvard, Berkeley i UT. Szkoły te od lat oferują kursy on-line swoim studentom, więc teraz część z tych kursów postanowiono oferować na cały świat. Możesz studiować za darmo i dostać darmowy honorowy certyfikat lub zapłacić za certyfikat z weryfikacją tożsamości. Ceny zależą od kursu. W dodatku, określona jest tylko cena minimalna takiego certyfikatu. Jeśli chcesz, to możesz zapłacić więcej, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną wykorzystane na dalszy rozwój serwisu. EdX, podobnie jak Coursera, oferuje też serie kilku kursów na ten sam temat, przy czym nie są nazywane specjalizacjami, a seriami X (XSeries). Tak jak w przypadku Coursery, MOOCs na edX oferowane są głównie po angielsku, ale pojawiają się już też propozycje w innych językach. No i podobnie jak na Courserze, jedne kursy są w pełni zautomatyzowane i możesz je zacząć i skończyć kiedy chcesz (Self-Paced), a inne rozpoczynają się w określonych terminach i trwają po kilka tygodni, więc musisz regularnie sprawdzać kiedy jest następny termin lub też wybrać opcję powiadomień o datach rozpoczęcia kursów.

edx_honor_code_cert

 Tak wygląda bezpłatny, honorowy certyfikat EdX. Zawiera Twoje dane, nazwę oraz kod kursu, nazwę instytucji prowadzącej kurs oraz nazwiska osób nim kierujących. Jest też adres strony do weryfikacji, że kurs się odbył oraz że konkretne nazwisko figuruje na liście osób, które kurs ukończyły. Jednak w przypadku darmowego certyfikatu nie ma weryfikacji tożsamości. Kliknij na miniaturę certyfikatu, aby go obejrzeć w powiększeniu.

EDXsample-certificate

A tak wygląda płatny certyfikat EdX z weryfikacją tożsamości. Informacje na nim są praktycznie prawie takie same jak w przypadku certyfikatu honorowego. Różnica polega na tym, że edX poświadcza, że to konkretna osoba ukończyła ten kurs, bo sprawdzane są zarówno dane z dowodu tożsamości, jak i dane biometryczne.

 

Polacany kurs na EdX:

TROPIC101x_Course-BannerTropical Coastal Ecosystems, oferowany  przez University of Queensland (Australia), jest to kurs o podstawowej biologii, ekologii i zrównoważonym zarządzaniu tropikalnymi ekosystemami przybrzeżnymi.  Prowadzący skupiają się na rafach koralowych, lasach mangrowych oraz łąkach traw morskich. Dość mocno jest też zaakcentowana rola interakcja człowieka z tymi ekosystemami. Kurs trwa 8 tygodni i kończy się “wirtualnym projektem ekologicznym”, który jest naprawdę świetnie pomyślany. Dzięki niemu możesz wykazać się nie tylko zrozumieniem wykładów, ale również umiejętnościami planowania badań naukowych i podejmowania decyzji. Projekt ten obejmuje też analizę danych naukowych, a dokładniej identyfikację różnych koralowców, gąbek morskich, glonów oraz innych elementów rafy koralowej, na zdjęciach z prawdziwej rafy. Jestem przekonana, że ten kurs przyda się wszystkim biologom morza, oceanografom, studentom, pasjonatom podwodnego świata lub kandydatom do którejś z 4 wymienionych kategorii. :)

open2studyOpen to Study, to portal australijski, wspierany przez tamtejsze certificate-of-achievement-from-Open2Studyuniwersytety otwarte. Australia, z powodu małego zagęszczenia ludności, ma długą tradycję w edukacji na odległość, więc dla Australijczyków nauka przez Internet to nie nowość. Open2Study oferuje jedynie około 50 kursów, za to każdy z nich trwa miesiąc i powtarzany jest co miesiąc. Dzięki temu nie musisz długo czekać na nowy termin kursu. Po prostu w jednym miesiącu robisz jeden, a w innym następny. Nauka jest zupełnie darmowa, certyfikat też (przykładowy certyfikat po prawej). Nie ma żadnej opcji weryfikowania tożsamości. Za to jeśli spodoba Ci się jakiś kurs, to portal sam podpowiada co możesz studiować dalej na normalnych uniwersytetach.

Polecane kursy na Open2Study:

open2study_photoThe Art of Photography uczy podstaw fotografii. Podczas wykładów dowiesz się jak opowiadać historie za pomocą obrazów. Nauczysz się co nieco o teorii fotografii cyfrowej, między innymi o kompozycji, świetle, optyce, budowie aparatu cyfrowego, pixelach, formatach plików, a także o podstawowej obróbce zdjęć. W ramach praktyki prowadzący kurs zachęcają do robienia codziennie zdjęć i do zamieszczania ich w grupie Google+, gdzie inni uczestnicy kursu, a także specjaliści, mogą komentować co im się w zdjęciach podoba i jak je można ulepszyć.

open2study_marineMarine and Antarctic Science to kurs o różnorodności życia w oceanach, skupiający się w dużej mierze na zimnych (a nawet lodowatych :) ) wodach. Dowiesz się też co nieco o oceanografii i pracy oceanografów oraz o zmianach klimatycznych i innych zagrożeniach dla organizmów morskich. Ten kurs jest dość łatwy i wystarczy poświęcić na niego 2 do 4 godzin w tygodniu. 

futurelearnFuturelearn, to portal na którym swoje kursy oferują głównie brytyjskie uniwersytety i organizacje edukacyjne. Jak na razie nie ma na nim kursów w pełni zautomatyzowanych. Wszystkie zaczynają się i kończą w konkretnych terminach.
Sama nauka wygląda trochę inaczej niż w przypadku poprzednich platform. Tu, kursy są bazowane na tekście i ciekawych, dodatkowych materiałach dostępnych ogólnie w sieci. Pojawiają się również krótkie filmy, ale zwykle nie są to wykłady, a raczej informacje wprowadzające w jakiś temat lub podsumowujące jakiś dział. Na Futurelearn możesz się uczyć bezpłatne, za zaświadczenie uczestnictwa w kursie musisz jednak zawsze zapłacić. Koszt to około 30 funtów + koszty wysyłki, bo przychodzi ono pocztą. Znajdziesz na nim swoje dane, krótką informację o kursie oraz instytucji go prowadzącej, a także nazwiska osób odpowiedzialnych za kurs. Kliknij na miniaturze poniżej, aby zobaczyć przykładowe zaświadczenie.
statement-sample-futurelearn

 Polecane kursy na Futurelearn:

futurelearn_shipwrecksShipwrecks and Submerged Worlds to kurs o archeologii morskiej, odkrywaniu historii i poszukiwaniu skarbów. W ciągu 4 tygodni nauki dowiesz się czym jest i czym nie jest archeologia morska, gdzie pracują archeolodzy morscy oraz jakie wykorzystują metody i techniki badawcze. Zrozumiesz też dlaczego z pozoru powolna zmiana poziomu mórz i oceanów na przestrzeni lat jest tak ważna dla archeologów. Nauczysz się również trochę o statkach, ich budowie – obecnej oraz historycznej, a także zobaczysz po co archeolodzy uczą się budować łodzie używając do tego jedynie narzędzi i metod wykorzystywanych przed wiekami. Wreszcie, dowiesz się też dużo o historii przemierzania mórz i oceanów, i to nie tylko z perspektywy europejskiej.

futurelearn_oceansExploring our oceans jest to kurs o oceanografii, zarówno o tej dzisiejszej, jak i o historii odkrywania i badania oceanów. Dowiesz się więc o tym kiedy i jak oceanografia się narodziła, jak się rozwijała oraz jak wygląda obecnie. Zdobędziesz trochę wiedzy z zakresu biologii, chemii, geologii oraz fizyki oceanów. Spróbujesz oszacować ilość wody na Ziemi. Zrozumiesz jak różne czynniki, jak na przykład wiatr, temperatura wody, jej zasolenie, pływy lub prądy wodne wpływają na przemieszczanie się wody w skali lokalnej oraz globalnej. Dowiesz się też jak ten ruch wody wpływa na klimat oraz na życie zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Poznasz również technologię wykorzystywaną do badań głębin i dowiesz się jakie stworzenia tam mieszkają. Na koniec zastanowisz się jeszcze nad wpływem ludzkości na oceany i nad tym jak Ty możesz je chronić.

conservation_training_logoConservation Training to platforma przeznaczona głównie dla miłośników biologii i ochrony środowiska. Znajdziesz tam między innymi kursy o zmianach klimatycznych, o terenach i gatunkach pod ochroną, o lasach mangrowych oraz o rafach koralowych. Na tym portalu jednak Twoje zaangażowanie polega głównie na czytaniu interaktywnego podręcznika, w którym są zamieszczone linki do filmów conservation_training_Introduction_to_Reef_Resilience_Certificatei dodatkowych źródeł informacji. Na koniec każdego działu rozwiązujesz też quiz sprawdzający zrozumienie materiału. Na tym portalu nie ma wyznaczonych terminów kursów, więc to od Ciebie zależy kiedy je zaczynasz i kiedy kończysz. Wszystkie kursy są bezpłatne, a po ich ukończeniu możesz wydrukować sobie darmowe certyfikaty.

Share

6 Replies to “Kursy online”

 1. olga

  Cześć :) Ostatnio coraz czesciej zastanawiam się nad tym co zrobie po skończeniu pierwszego stopnia swoich studiów. W związku z tym mam pytanie. Jak myślisz, czy po inzynierze z ochrony srodowiska z w miare ogólną wiedzą przyrodnicza dałabym sobie rade na drugim stopniu oceanografii? Z tego co wiem jest szansa na to zebym zostala przyjeta, ale nie wiem czy ma to sens i czy zaleglosci z poprzednich lat i brak podstaw nie spowoduja, ze bedzie to wszystko dla mnie ciezkie i przede wszystkim bezowocne. Bylamym wdzieczna jakbys podzielila sie swoja opinia.
  Pozdrawiam Olga :)

  Odpowiedz
  • Ewelina Autor wpisu

   Cześć,

   Myślę, że jak Ci się marzy taki kierunek, to warto spróbować. :) Jeśli Cię interesuje biologia morza, czy jakakolwiek inna specjalizacja, to takie “nadrabianie” podstaw przyjdzie Ci bardzo łatwo i może Ci nawet sprawić przyjemność.

   W tej chwili w Europie zupełnie normalne jest, że ludzie wybierają nieco inny kierunek na studiach magisterskich niż robili na studiach pierwszego stopnia. Na moim programie magisterskim z bioróżnorodności morza i jej ochrony (Marine Biodiversity and Conservation) mieliśmy ludzi po biologii, mikrobiologii, oceanografii, environmental sciences, ochronie środowiska, geologii, geografii, a nawet po naukach medycznych. Dzięki tak różnym specjalizacjom było ciekawiej, bo co prawda każdy miał jakieś “braki”, ale też każdy był w czymś dobry, więc współpracowaliśmy i sobie wzajemnie pomagaliśmy.

   Wielu ludzi pyta mnie o oceanografię, ale tak naprawdę są zainteresowani biologią morza (wszystkimi zwierzakami raczej niż na przykład opisywaniem ruchu wody wokół nich). Zwykle chcą pracować z żółwiami morskimi, delfinami, rekinami i innymi potworami. Faktycznie, w Polsce studia na wydziale oceanografii są chyba najbliższe temu, czego chcą się uczyć, lecz niestety dość dalekie od tego, o czym im się marzy. Dlatego ja zawsze zachęcam wszystkich wokół do rozważenia studiów zagranicznych. Są uczelnie, na których można faktycznie studiować ssaki morskie, robić badania nurkując, wyjechać na praktyki na tropikalną wyspę lub popłynąć w rejs statkiem badawczym. Ja sama zrobiłam magisterkę za granicą i szczerze to polecam!

   Odpowiedz
   • olga

    Moge zapytac gdzie konkretnie robilas studia magisterskie? Na jakich warunkach sie na nie dostalas?

    Z gory dziekuje za odpowiedz i ogolnie za to, ze piszesz tego bloga. Jest dla mnie bardzo inspirujacy. ;)
    Pozdrawiam

   • Ewelina Autor wpisu

    Studiowałam International Msc Programme in Marine Biodiversity and Conservation dawniej znane jako EMBC, a od niedawna jako EMBC+. Oto strona internetowa programu: http://www.embcplus.org/ . Normalnie są to studia płatne, jednak ja dostałam na nie stypendium w ramach programu Erasmus-Mundus. Niestety, ten rodzaj stypendiów od zeszłego roku nie jest już dostępny dla studentów EMBC+. Teraz jednak jest możliwość dostania grantów np. na swoje badania w ramach pracy magisterskiej, ale ja nie znam zasad przyznawania takich grantów, więc musiałabyś się o to dowiedzieć od organizatorów.

    W najbliższych miesiącach planuję napisać post (lub posty, jeśli się za bardzo rozpiszę) o studiowaniu za granicą, różnych ciekawych programach wymian studenckich, kosztach, wymaganiach itd. Trochę to może potrwać, bo ostatnio jestem dość zajęta, ale myślę, że jak już napiszę, to Ci się spodoba ;).

   • olga

    Będę w takim razie cierpliwie czekać. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu, narazie skupiam sie na pisaniu pracy ;) osobiscie myślałam o uniwersytecie La Coruna bo z tego co wiem mam szanse na stypendium ze wzgledu na to, ze jestem absolwentka dwujezycznej klasy hiszpanskiej…musze jeszcze poszukac wiecej infornacji na ten temat :) W kazdym razie dziekuje za linka na pewno zerkne tez na ta opcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *