Siedem Zawieszonych Dolin

Podczas tych wakacji w końcu wybrałam się zobaczyć słynną jaskinię Benagil, która w mediach już nie raz była opisywana jako “jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc na Ziemi”, “jedna z 10 najbardziej niesamowitych jaskiń na świecie” oraz “jeden z najpiękniejszych cudów natury”. No i faktycznie, jaskinia robi wrażenie, można ją nazwać cudem natury, zaparła mi dech w piersiach i ogółem jest niesamowita :). Ale odkryłam, że nie tylko ona, bo dookoła Benagil jest wiele innych ciekawych i przepięknych zakątków, również wartych zobaczenia! Można je wszystkie odkryć na Szlaku Siedmiu Zawieszonych Dolin ciągnącym się wzdłuż wybrzeża Algarve, w okolicy miejscowości Lagoa.

Szlak Siedmiu Zawieszonych Dolin

Szlak Siedmiu Zawieszonych Dolin (ang. “7 Hanging Valleys Walk”; pt. “Percurso dos Sete Vales Suspensos”) to malowniczy szlak biegnący wzdłuż wybrzeża Algarve pomiędzy Praia de Vale Centianes oraz Praia da Marinha. Mając do dyspozycji jeden dzień, możesz spokojnie przejść całą trasę tam i z POTWOREM ;) (11.4 km w obie strony). Jeśli masz mniej czasu lub po prostu nie chcesz tyle chodzić, to warto przespacerować chociaż niektóre fragmenty szlaku i odwiedzić największe atrakcje. Cała trasa jest dobrze i zaskakująco logicznie oznaczona żółto-czerwonymi znakami, takimi jak te poniżej.

szlak

Szlak nie jest trudny, ale trzeba być przygotowanym na trochę chodzenia w górę i w dół po skałach. Koniecznie zabierz więc ze sobą dobre buty! Dobrze sprawują się trzymające się nóg sandały z porządnymi podeszwami lub lekkie buty sportowe (koniecznie takie, w których nie będziesz się ślizgać na skałach). Wszelkie klapki oraz japonki zdecydowanie odpadają, a na treki przez większość roku jest nieco za gorąco. 

Choć przeszłam prawie cały szlak, to napiszę tylko o 4 najciekawszych, według mnie, punktach tej wycieczki (zaznaczone na poniższej mapie czerwonymi znacznikami; podskakujący znacznik to ta słynna Jaskinia Benagil). Resztę pozostawię Tobie do odkrycia, kiedy już się tam wybierzesz. :) Jeśli jednak już nie możesz się doczekać odkrywania okolicy, to poznaj ją wirtualnie za pomocą “street view”. Po prostu chwyć złotego ludzika i postaw go w jednym z zaznaczonych na tej mapie punktów, aby zobaczyć panoramę 360°.

 

Praia de Carvahlo

Nie jestem typem plażowicza, więc zwykle plaże nie robią na mnie wrażenia. Nie dałabym rady leżeć plackiem za parawanem i smażyć się godzinami na słońcu. Ta plaża jednak zdecydowanie mi się spodobała. Nie znajdziesz na niej co prawda leżaków, parasoli i darmowych drinków z palemką, ale za to będziesz mieć okazję na własną rękę poodkrywać wiele zakamarków, sekretnych przejść, wdrapać się po wykutych w klifie schodach oraz poszukać skamieniałości małż, jeżowców i kto wie czego jeszcze :).
Ponieważ plażę tę otaczają strome klify i nie widać na nich standardowych drewnianych schodów, platform ani tym bardziej windy ;), możesz mieć początkowo problem z dostaniem się tam. Jeśli jednak dobrze się przyjrzysz, nieopodal znajdziesz ładną dziurę w ziemi i jak w nią wleziesz, to zobaczysz następną, tym razem w skale. To wykuty w klifie tunel ze schodami, który prowadzi prosto na plażę. W sezonie turystycznym robi się tam dość tłoczno, dlatego polecam rozpocząć zwiedzanie wczesnym rankiem, aby nikogo innego jeszcze tam nie było. 

 
IMG_1824

Benagil

Sama plaża Benagil nie jest niczym nadzwyczajnym (przynajmniej w porównaniu z innymi plażami w okolicy). Nie zniechęcaj się jednak, bo zaraz obok znajdziesz tę słynną jaskinię Benagil, o której wspominałam już we wstępie. Z zewnątrz to po prostu skalny klif, jakich wiele w okolicy. Za to od środka jest ona bardzo ciekawa i charakterystyczna, bo ma dwa wejścia, dziurę w “dachu” oraz plażę w środku :). Niestety, w szczycie sezonu jest bardzo oblężona… Najlepiej jest więc tam dotrzeć jesienią lub wiosną. 

Do tej jaskini nie da się dojść na piechotę, nie prowadzą tam też żadne ukryte schody ani tunele. Możesz się tam dostać jedynie drogą morską i masz na to kilka opcji:

  • wycieczki łodziami – możesz wybrać się na wycieczkę łodzią wzdłuż wybrzeża, aby pooglądać kilka różnych jaskiń, a wśród nich Benagil. To jedyna opcja, jeśli chcesz  zwiedzić jaskinie (prawie) suchą stopą. Niektóre firmy piszą o zwiedzaniu 50 jaskiń, inne o 20… ale w to akurat nie ma co wierzyć. ;) Podczas godzinnej wycieczki, za którą zapłacisz ok. 17 euro, wpłyniesz może do 6-10. Łódki wypływają z plaży Benagil, ale też z sąsiednich nadmorskich miasteczek. Jedne łodzie zatrzymują się w Benagil i pozwalają na kilku minut zejść na plażę, a inne tylko przepływają przez tę jaskinię. Jeśli więc zależy Ci na przyzwoitym zdjęciu wewnątrz jaskini, to upewnij się przed wykupieniem wycieczki, że się tam zatrzymasz… lub wybierz inną formę transportu (o ile masz wodoszczelny aparat).
  • kajak – na Praia de Marinha (o której za chwilę) można wypożyczyć 2 kajaki (jeden dwuosobowy i jeden jednoosobowy) i dopłynąć do Benagil wzdłuż klifów. To ponad 1 km w jedną stronę, więc wiosłuj tylko wtedy, gdy pogoda jest dobra, umiesz wiosłować oraz wleźć z powrotem na kajak, jeśli z niego spadniesz ;). Ważne też, aby nie bać się fal, bo nawet jeśli morze jest bardzo spokojne, to przepływające obok motorówki i tak dostarczą Ci atrakcji :).
  • stand-up paddle – Jeśli lubisz wiosłować bardziej ekstremalnie, a przy tym zakładasz, że chcesz wpaść do wody, to możesz przebyć całą drogę na stojaka :). Jedna z lokalnych firm oferuje bowiem wycieczki stand-up paddle, czyli generalnie stoisz na specjalnej desce i machasz sobie długim wiosłem. Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj
  • wpław – o ile morze jest spokojne, a ty masz dobre umiejętności pływackie, możesz dopłynąć lub dosnurklować do jaskini z plaży Benagil. Odległość do pokonania to jakieś 200 m w jedną stronę. Po drodze nie ma jednak gdzie się zatrzymać lub stanąć na dnie, aby odpocząć, więc dobrze się zastanów czy podołasz… Nawet jeśli woda jest gładka jak lustro, przygotuj się też na trochę fal wywołanych przez przepływające obok łodzie. A jeśli nie czujesz się bardzo pewnie w pływaniu w oceanie, to weź ze sobą koło ratunkowe, deskę lub inny pływak albo po prostu zdecyduj się na inną formę transportu ;).  Z temperaturą wody w ciągu roku bywa różnie. Waha się ona od 14 do 20 stopni. Na tej stronie sprawdzisz jakiej temperatury możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach. 

Praia da Marinha

Polecam najpierw zobaczyć tę plażę z okolicznych klifów, bo wygląda naprawdę malowniczo. Potem, zachęcam do zrobienia kilku fotek z wody. Jak już wspomniałam, na plaży (a dokładniej w knajpie) można wypożyczyć kajaki, które idealnie nadają się do zwiedzania tej małej zatoki. Możesz wtedy zajrzeć do każdej dziury lub zrobić sobie zdjęcia pod łukami skalnymi. Nikt nie narzuca tu żadnych ograniczeń, gdzie wolno lub nie wolno wiosłować, więc jeśli tylko masz chęć (i trochę pieniędzy do wydania ;) ), możesz poodkrywać tak wszystkie okoliczne jaskinie.

Jak dotrzeć do Szlaku Siedmiu Zawieszonych Dolin?

  • samochodem – dojazd samochodem to jest zdecydowanie najłatwiejsza opcja. Niezależnie, z której strony Algarve przybywasz, kieruj się na Lagoa drogą N125 i tam skręć w kierunku wybrzeża. Na dalszą część trasy może Ci się przydać nawigacja lub dobra mapa, bo idzie się tam pogubić na często rozwidlających się drogach i w małych uliczkach. Same drogowskazy mogą Ci nie wystarczyć. Przy każdej plaży znajdziesz bezpłatne parkingi, ale w szczycie sezonu dobrze jest na nich zająć miejsce z rana, bo koło południa jest tłok i możesz załapać się już tylko miejsce stojące… w korku :).
  • autobusem – jedyne bezpośrednie autobusy w te okolice kursują z Portimão do Carvoeiro (ostatni przystanek jest nieopodal Praia de Carvahlo). Podróż trwa pół godziny, a koszt biletu to mniej niż 3,5 euro. Aktualny rozkład jazdy znajdziesz na stronie EVA-bus
  • wycieczka z przewodnikiem – niektóre firmy oferują w te okolice wycieczki z przewodnikiem, czasem nazywane też “coastal safari”, choć z safari mają niewiele wspólnego (może i dobrze ;) ). Osobiście nie sądzę, żeby korzystanie z takich wycieczek było w tym przypadku konieczne, bo szlak jest łatwy i dobrze oznaczony. Znajdziesz na nim nawet tablice informacyjne (w języku portugalskim i angielskim) z ciekawostkami o historii geologicznej regionu oraz z interesującymi roślinami i zwierzętami, jakie możesz napotkać po drodze. Przykładową tablicę możesz zobaczyć tutaj.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *