Garbaty wieloryb

DSC_0202-3

Ostatnio w Sagres krążyła plotka, że po okolicy kręci się wieloryb, i to nie byle jaki, bo humbak. :) Wszyscy się podekscytowali, bo humbaki tutaj to rzadkość. Ostatniego widziano w Sagres 11 lat temu! Od tygodnia ciągle słyszałam, że ktoś gdzieś widział wyskakującego z wody wieloryba albo że komuś pomachał płetwą… Jednak dopiero przedwczoraj miałam szansę po raz pierwszy podziwiać to niesamowite zwierzę. 

DSC_0177

Humbak (ang. humpback whale) to, dosłownie tłumacząc, wieloryb z garbem na plecach. :) Może i brzydko tak od razu wytykać “wady” wielorybowi, ale faktycznie ma bardzo charakterystyczny kształt płetwy, który wygląda jak garb. Po polsku humbak nazywany jest też długopłetwcem, ze względu na bardzo długie płetwy piersiowe. Dorosłe humbaki osiągają długość ok. 15 m i mogą ważyć nawet 45 ton. Ten, którego spotkałam, nie był aż tak duży ale i tak nie narzekam :). To młody wieloryb i jeszcze trochę czasu minie, zanim urośnie do takich rozmiarów. Mimo tego, już teraz wygląda imponująco, gdy wynurza się nieopodal łodzi.

Humbaki znane są z wyskakiwania z wody, ale ja takich akrobacji jeszcze nie miałam okazji zobaczyć. Może te wszystkie aparaty go onieśmieliły, bo ponoć na poprzednich wycieczkach się popisywał… :) Legendy głoszą także, że był raz widziany jak rozdziawiał paszczę podczas swojej przerwy na lunch. Jednak kiedy ja go spotkałam, pływał sobie spokojnie, wynurzając się co kilka minut i przy każdym wynurzeniu wyrzucał w górę fontannę wody, ku uciesze turystów. Potem prezentował swój “garb”, płetwę grzbietową, a czasem nawet machnął ogonem ponad wodą.

DSC_0204

Nie wiemy skąd ten humbak przybył, ani dokąd płynie, bo jakoś nie był skory do rozmowy :). Za to został obfotografowany z każdej strony i może dzięki temu ktoś kiedyś rozpozna go na zdjęciach, bo jest bardzo charakterystyczny. Może wtedy dowiemy się o nim więcej…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *